Pátek 24. května 2024, svátek má Jana
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Česko by se mohlo přesunout do mírnějšího stupně PES v půlce února. Záleží na počtech pacientů

Tisková konference předsedy vlády Andreje Babiše a ministra zdravotnictví Jana Blatného. foto:  Petr Topič, MAFRA

Praha - Z nejvyššího pátého do nižšího čtvrtého protiepidemického stupně s mírnějšími omezeními by se Česko mohlo přesunout nejdřív v polovině února. Do té doby by počet pacientů v nemocnicích mohl klesnout pod 3000. Až poté by se mohli vrátit do tříd také zbývající žáci prvního stupně základních škol. V pořadu Otázky Václava Moravce to v neděli řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).
  13:41

Změna plánu. Registrace k očkování se od února pro lidi pod 80 let nespustí, řekl Babiš

Podle něj by vláda mohla do půlky února dostat také návrh novely krizového zákona s úpravou nového protiepidemického stavu, aby se v epidemii nemusel prodlužovat nouzový stav.

Česko je v nouzovém stavu od 5. října. Sněmovna hlasovala o jeho prodloužení už několikrát. Skončit by měl 14. února. Blatný v neděli zopakoval, že vláda požádá nejspíš o další prodloužení.

Jako petiční místnost otevřel 23. ledna 2021 svůj Hostinec U Lípy Jaroslav...
Hosté přicházejí do restaurace Veranda v Ústí nad Labem, která se jednodenním...

Omezení upravuje protiepidemický systém PES. ČR je nyní v nejhorším, pátém stupni. Vláda má v pondělí schválit změny v nastavení, které by měly platit od 1. února. Podle návrhu by se republika měla přesunout do mírnějšího čtvrtého stupně v době, kdy počet pacientů s covidem v nemocnicích klesne pod 3000 a na jednotkách intenzivní péče pod 450. Nyní se v nemocnicích léčí 5741 nakažených. Ve třetím stupni by to pak mělo být méně než 2000 lidí, podotkl Blatný.

PES zůstal na 69 bodech, přibylo 4222 nových případů. Počet hospitalizovaných klesl pod šest tisíc

„My si teď nemůžeme dovolit zdravotnický systém přetěžovat. Musíme dosáhnout toho, aby se nemocnice vyprázdnily,“ uvedl Blatný. Podle něj z údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky vyplývá, že nyní v nemocnicích ubývá nejvýš 1200 pacientů za týden. Pokles nynějšího počtu na 3000 by tak mohl trvat tři týdny. „Do poloviny února nejdříve,“ poznamenal ministr.

Podle něj tak epidemická situace neumožňuje, aby se mladší školáci od 1. února vrátili do škol. „Úplné otevření prvního stupně základních škol je málo pravděpodobné... Neumím si představit, že by se uvedlo do chodu nějakých 300 000 dětí a s tím jejich 200 000 rodičů,“ řekl Blatný. Míní, že od února je reálný návrat žáků devátých tříd a maturantů.

Podle šéfa resortu zdravotnictví je nutné urychleně připravit zákon, který by umožňoval přijímat protiepidemická opatření bez nouzového stavu. Novela krizového zákona by mohla upravit takzvaný epidemický stav. Vláda by pak nemusela opakovaně žádat o prodlužování nouzového stavu, popsal Blatný. Chtěl by, aby kabinet dostal normu ještě před ukončením nynějšího stavu nouze, tedy do 14. února.

Podle ministra je pravděpodobné, že vláda bude o prodloužení žádat, a to o 30 dní. „Nemá cenu žádat níž, když přechody (do nižšího stupně protiepidemického systému) trvají několik týdnů,“ dodal ministr.

Autor:

Vyhrajte super-prémiové pokračovací mléko BEBA SUPREMEpro 2
Vyhrajte super-prémiové pokračovací mléko BEBA SUPREMEpro 2

Rádi byste vyzkoušeli nejdokonalejší recepturu pokračovacího kojeneckého mléka BEBA? Zapojte se do soutěže a vyhrajte hned 2 balení mléčné výživy...