Úterý 30. listopadu 2021, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Blatter hodlá řídit FIFA i po roce 2011

Česko

ŘÍM Je třináct let v čele světového fotbalu hodně, nebo málo? Předseda Mezinárodní fotbalové federace (FIFA) Joseph Blatter se přiklání k druhé možnosti. Na postu jejího šéfa chce zůstat i po současném třetím funkčním období, které mu vyprší v roce 2011.

Navzdory tomu, že je mu třiasedmdesát. „Fotbal je můj život a moje mise ještě není splněna,“ řekl listu Gazzetta dello Sport tento švýcarský funkcionář.

Prvním mužem světového fotbalu je od roku 1998, kdy vystřídal Brazilce Joaa Havelange. Mezi jeho největší úspěchy patří rozšíření počtu kontinentů při pořádání mistrovství světa a zavedení MS klubů.

Blatter prohlásil, že nebude usilovat o zavedení platových stropů v klubech. I přes spory s EU však chce prosadit zavedení pravidla 6+5, podle nějž by ke klubovému zápasu muselo nastoupit v týmu minimálně šest domácích hráčů a maximálně pět cizinců. „Nebudeme zasahovat do fungujícího volného trhu. Řešením je náš systém 6+5. Kluby budou vychovávat vlastní hráče, méně utrácet, a to pomůže i reprezentačním týmům,“ řekl.

Uznal, že FIFA udělala chybu, když zveřejnila způsob nasazení pro baráž mistrovství světa až těsně před losováním. „Mělo to být jasné od začátku, z toho se musíme poučit,“ pravil.

FIFA byla za nasazení týmů podle světového žebříčku kritizována. Například trenér Irů Giovanni Trappatoni řekl, že tím chtěla ulehčit cestu do JAR fotbalovým velmocím jako Francii nebo Portugalsku. Irové pak pro baráž dostali právě Francouze.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Nevíte, jaký dárek koupit blízkým k Vánocům? Mrkněte se na tipy z redakce
Nevíte, jaký dárek koupit blízkým k Vánocům? Mrkněte se na tipy z redakce

Zná to asi každý, Vánoce se kvapem blíží a vy možná nevíte, jaký dárek pro své milované pořídit. Inspirujte se tipy z redakce a využijte slev při...