Středa 25. května 2022, svátek má Viola
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Bláznivě eklektický mix

Česko

Z kulturní nabídky Bruselu si nyní lze vybrat cokoli, stačí mít 1,25 eura. Zkuste třeba surrealistický paradox, který se vznáší nad městem krajky, úžasných historických paláců i ošklivých betonových věží.

1

Kultura pro každého

Každý, kdo se ocitne v životních nesnázích a sociálně tíživé situaci, má nyní v Bruselu o kulturní vyžití postaráno. Radní Bruselu totiž využili 27. článek Všeobecné deklarace lidských práv, podle kterého má každý člověk právo podílet se na kulturním životě komunity a dopřávat si požitek z umění. Vstupenka do kulturních institucí (včetně divadla, opery, koncertů, filmových představení, muzeí a galerií) přijde na symbolickou cenu 1,25 eura (www.article27.be).

2

Nejen pro tintinologisty

V lesích 30 km za Bruselem je od letošního léta otevřeno nové muzeum, zasvěcené Hergéovi, slavnému belgickému kreslíři a autoru komiksové série Tintinova dobrodružství. Hergé Museum přitahuje nejen zanícené tintinologisty, ale i běžné návštěvníky, kterým poutavým způsobem představuje multitalentovaného umělce jako skvělého karikaturistu, ilustrátora a vypravěče, jenž dokázal skvěle reflektovat svět 20. století. Čisté a působivé linie architektury Christiana de Potzamparca, nositele Pritzkeovy ceny, ještě prohlubují emoce při vnímání půvabně prezentovaných příběhů (www.museeherge.com).

3

Bruselský surrealismus

Na rozdíl od proslulých vlámských mistrů belgický surrealista René Magritte dlouho čekal na uznání kritiky a slávy se dočkal až na sklonku svého života, v 60. letech minulého století. Dnes můžete jeho nekonvenční vnímání světa obdivovat v renovovaném Museé Magritte na ploše 2500 m2 v elegantní neoklasicistní budově v samotném centru na Place Royale (www.musee-magritte-museum. be).

4

Krajkové něžnosti

Ještě v 18. století byla bruselská krajka ve světě natolik ceněná, že ve městě pracovalo přes 10 tisíc krajkářů. Dnes je Rubbrecht Dentielliers jen jedním ze vzácných míst, které v tradici stále pokračují. Jejich obchod s ručně vyráběnými krajkami z domácích dílen se nachází v okouzlující historické atmosféře náměstí Grand Place a nabízí krajku v bezpočtu tradičních vzorů na svatební toalety, slavností stůl, křestní šatičky nebo třeba módní doplňky (www.enjoylace.com).

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...