Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

Bláznivé léto ničí koupaliště

Česko

Letní prázdniny jsou sotva v polovině, ale provozovatelé venkovních koupališť už vědí, že letošní sezona je nejhorší za posledních několik let, a počítají s tím, že tento rok budou ve ztrátě. Někde je letos i čtvrtinová návštěvnost proti loňsku.

PRAHA Podle oslovených provozovatelů koupališť může za špatnou sezonu především nepříznivé počasí v květnu a v červnu. Řada z nich otevírá při příznivém počasí už na začátku května, což letos nebylo možné. Letošní červenec se svým nevyrovnaným počasím, kdy chladné a deštivé počasí střídají tropické dny, už nedokázal výpadek návštěvnosti zvrátit.

„Z našeho pohledu byly květen a červen jedny z nejhorších měsíců. V červenci se to sice zlepšilo, ale přesto nás zatím navštívila polovina návštěvníků proti stejnému období minulých let. O polovinu nám poklesly i tržby,“ řekl LN vedoucí pražského koupaliště Petynka Václav Šála.

Podobnou zkušenost s nízkou návštěvností mají i na koupališti ve Zlíně. „Letos máme zatím třetinové tržby proti loňsku a minulým letům. Máme statistiky za posledních sedm let a toto je zatím nejhorší sezona,“ myslí si ředitel společnosti lázně Steza Zlín Lubomír Matoušek. Nejnižší návštěvnost z oslovených koupališť hlásí kutnohorská plovárna, kterou provozuje místní TJ Sparta Kutná Hora. „Máme celkově čtvrtinovou návštěvnost, ale ve dnech, kdy je hezké počasí, sem přijde 1200 lidí. Uvidíme, jak to bude vypadat v srpnu, ale nepočítáme s tím, že budeme v černých číslech,“ sdělil LN vedoucí organizace Josef Vokolek.

Pomoc státu nechceme, poradíme si sami I přes předpokládané ztráty nepočítají provozovatelé koupališť s tím, že by se inspirovali například u majitelů lyžařských areálů. Ti před dvěma lety přišli s nápadem požádat kvůli teplé zimě a nedostatku sněhu o finanční pomoc od státu. Od svého nápadu však nakonec sami ustoupili.

„Možnost, že bychom žádali o dotace kvůli chladnému létu, je spíš úsměvná. Proti špatnému počasí se ani nedá pojistit. Máme pojistky proti škodám způsobeným přírodními katastrofami, ale ne způsobenými chladným počasím,“ řekl Matoušek.

Proto jsou také většinou koupaliště v majetku měst a obcí, které případné ztráty dotují ze svých rozpočtů. „Náš provoz je každý rok prodělečný a naše ztráty dotuje město. Už minulý rok nebyl silný, ale když se letos dostaneme na úroveň loňska, budeme rádi,“ řekl František Svoboda ze znojemské městské plovárny Louka.

Ostatní městská koupaliště s tím, že by letos žádaly radnici o více peněz, nepočítají a budou se spíše snažit nalézt jiné způsoby. Například odloží investice a budou šetřit.

„V srpnu už výpadek tržeb nedoženeme. Sice nás dotuje město, ale o více peněz žádat nebudeme. Budeme si muset pomoci jinak a nalézt úspory jinde,“ dodal Matoušek. Případné dotace na pokrytí ztrát způsobených špatným počasím nebude žádat ani ostravská společnost Sareza, která provozuje městské sportoviště a koupaliště.

„O zvýšení dotací určitě žádat nebudeme. Spravujeme celkem deset středisek, z nichž pouze tři jsou sezonní, takže dokážeme vzniklý propad kompenzovat zefektivněním činností na ostatních střediscích například zaváděním nových služeb,“ řekla manažerka pro marketing a PR Gabriela Gödelová.

Zatímco venkovní koupaliště letos trápí nedostatek návštěvníků, kryté aquaparky nemají s návštěvností problém.

„Počasí se nás netýká. Když je ale hezké počasí, tak jsou lidé naladěni jet se vykoupat. Prázdninová návštěvnost je mnohem lepší než ve školním roce. To chodilo ve všední den 1500 lidí a o víkendu tři tisíce. Teď máme v průměru bez ohledu na počasí ve všední den kolem tří tisíc návštěvníků a o víkendu se to blíží ke čtyřem tisícům,“ řekl tiskový mluvčí Aquapalace Čestlice Ondřej Těšínský.

Autor: