Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Blíží se konec Topolánka? S rozhodnutím si dává ODS načas

Česko

  8:17aktualizováno  14:14
PRAHA - O výzvě, aby předseda strany Mirek Topolánek rezignoval kvůli svým kontroverzním výrokům o církvích, Židech a homosexuálech, začalo dnes ráno v Praze jednat nejužší vedení ODS. Odchod ze stranické kandidátky a případně i z čela ODS doporučil Topolánkovi šéf Senátu Přemysl Sobotka.

Přemysl Sobotka na jednání grémia ODS o dalším osudu Mirka Topolánka v čele strany. foto: ČTK

V jedenáct hodin mělo být jasné, jak se Topolánek rozhodl. Mluvčí ODS Martin Kupka ale novinářům řekl, ať jdou na oběd, že se zhruba hodinu a půl nebude nic dít. Neděje se však nic už téměř tři hodiny. Grémium čeká na Ivana Langera, který se musel zúčastnit bezpečnostního výboru sněmovny.

Nikdo z nejužšího vedení se k průběhu jednání nevyjadřuje. Přemysl Sobotka předstoupil před novináře s tím, že jim nic neřekne.

Topolánek ztratil soudnost
Jiří Paroubek při dnešní tiskové konferenci řekl, že Mirek Topolánek ztratil soudnost a šíří nenávist ve společnosti. "Jediné řešení vidím v odchodu Mirka Topolánka z politického života," sdělil také předseda ČSSD.

K Sobotkovi se připojil také senátor Alexandr Vondra a
místopředsedkyně sněmovny Miroslava Němcová. Další lídři strany včetně některých Topolánkových kritiků se ale k Sobotkově výzvě zatím stavěli zdrženlivě. Rezignaci Topolánka žádá i Zlínský kraj, kde je volebním lídrem Petr Nečas.

Sobotku výroky šéfa ODS rozhořčily. Jsou podle něj v rozporu s ideály strany a poškozují ji před volbami. Topolánek v reakci na jeho kritiku řekl, že pokládá situaci vyvolanou svými výroky za uměle vytvořenou. Podrobněji se k tomu prý vyjádří až dnes po jednání grémia.

Kontroverzní výroky
Topolánek při fotografování pro gay magazín LUI například řekl, že církev se prosadila díky oblbování mas, díky vymývání mozků, dále se vyjadřoval na adresu ministra dopravy a premiéra. O ministru dopravy Gustavu Slamečkovi řekl, že uhne, když jde opravdu do tuhého. "A to ten (premiér Jan) Fischer prostě je Žid, není to gay, a ten uhne ještě dřív. To přeci nesouvisí s tím, že je gay, to souvisí s jeho charakterem," dodal.

Více čtěte:

Hned v neděli se šéf ODS za svá slova veřejně omluvil. Hájil se tím, že jeho výroky byly vytrženy z kontextu. Vyjadřoval prý názor, že lidé se nemají posuzovat podle sexuální orientace nebo příslušnosti k církvi. Za zkreslené označila uveřejněné výroky i redakce magazínu LUI, kde rozhovor vznikl.

Vytrženo z kontextu
Podle Topolánkova vnitrostranického oponenta pražského primátora Pavla Béma byla slova šéfa strany extrémně nešťastná. "Na druhou stranu jsme dva měsíce před volbami, a jestli něco má politická strana dva měsíce před volbami dělat, tak nabízet konstruktivní, rozumný, pozitivní program. Změny ve vedení mají dělat kongresy," řekl Bém v pondělí novinářům.

Anketa

Měl by Mirek Topolánek rezignovat na post šéfa ODS?

Ano. 7526
Ne. 3186Také další občanští demokraté se k Topolánkovým výrokům postavili smířlivě. "Bylo by určitě dobré, kdyby Mirek Topolánek uměl některé své výroky vysvětlit. Ale nebudeme dělat žádný hon na čarodějnice, já určitě ne," zdůraznil ještě před Sobotkovým vystoupením první místopředseda strany David Vodrážka.

Podle místopředsedy strany a volebního manažera ODS Ivana Langra byly Topolánkovy věty vytrženy z kontextu. Předseda ODS podle něj celý život dokazuje, že je tolerantní vůči lidem a různým názorům. "Současně také platí, že je pověstný schopností vtipkovat leckdy na hranici přijatelnosti a toto vtipkování se mu podle mě teď hrozně nepovedlo," řekl Langer.

Další podrobnosti si přečtěte v úterním vydání deníku

Autoři: , ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!