10. ledna 2008 8:41 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Blob má nové potíže. Právní

Pohled z jihu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pohled z jihu | foto: Národní knihovnaReprofoto

PRAHA Architektonické soutěže v České republice se definitivně mění. Způsobily to problémy kolem regulérnosti mezinárodní soutěže Národní knihovny, kterou vyhrál architekt Jan Kaplický se svým blobem, jejž chce postavit na Letné.

Právní problémy kolem knihovny jsou přitom natolik vážné, že kvůli nim hrozí vypsání nové soutěže právě podle nových pravidel. Nasvědčují tomu informace, které prosákly ze včerejšího závěrečného jednání deseti špičkových českých právníků. Ti pracovali pro tým Národní knihovna, jenž o blobu definitivně rozhodne 17. ledna. V tomto týmu je například ředitel knihovny Vlastimil Ježek a primátor Pavel Bém.

Soutěžní řád nezávisle na jednání zmíněných právníků už změnila Česká komora architektů. „Znamená to, že v celé České republice se už nemohou konat architektonické soutěže podle pravidel Mezinárodní unie architektů (UIA). Tedy tak, jak byla vypsána soutěž na novou Národní knihovnu. Když pak dojde k problémům, UIA je nemůže řešit, protože nemá na našem území žádné pravomoci,“ sdělil LN sekretář České komory architektů Jiří Plos.

KAPLICKÉHO BLOB BUDE STÁT NA LETNÉ, KDYŽ
* se jeho výška sníží 
* nebude zelený, ale zlatý
* se vyřeší problémy s pozemky

Pramen: zdroj LN z pražského zastupitelstva

Toto stanovisko odpovídá i právnímu posudku, který ohledně soutěže na knihovnu vypracoval pro tým právníků děkan pražské právnické fakulty Aleš Gerlach. „Zabýval jsem se jedinou otázkou, a to jaké povahy je instituce UIA. Můj závěr byl, že nemá mezivládní charakter. Je to vlastně sdružení svazů architektů různých zemí se sídlem v Paříži,“ sdělil LN Gerlach.

Taková analýza logicky vyvolává otázku, zda se tedy musí dodržovat výsledky soutěže pořádané pod hlavičkou UIA. Jinými slovy, pokud by někdo chtěl Kaplického projekt shodit ze stolu, má teď v ruce pádný argument. Dalším právním problémem je také regulérnost soutěže. Už před několika měsíci někteří architekti napadali průběh soutěže a fakt, že Kaplický nerespektoval soutěžní podmínky, když knižní konzervační fond umístil pod zem.

Názor, že soutěž nebyla regulérní, údajně zastává i část skupiny právních expertů. Ti včera konečné stanovisko nevydali. „Nic jsme nerozhodovali, nejsme soud. Naše názory si vyhodnotí tým Národní knihovna,“ řekl člen expertní skupiny právník Aleš Pejchal. Tým má na rozmyšlenou týden.

„Město má teď prostor k manévrování. Nechá Kaplického projít, pokud se výška blobu sníží, nabarví se na zlatou a hlavně Ježek ustoupí s těmi pozemky,“ řekl zdroj z pražského zastupitelstva. Kaplického projekt totiž zasahuje i na pozemky, které město knihovně odprodat nechce.