Neděle 19. ledna 2020svátek má Doubravka 2 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Blob má pomoci sněmovně

Pohled z jihu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pohled z jihu | foto: Národní knihovnaReprofoto

PRAHA Senátoři a poslanci mají zvláštní důvod pro to, aby jim záleželo na stavbě nové budovy Národní knihovny. Průtahy kolem její stavby totiž zásadním způsobem komplikují existenci Parlamentní knihovny České republiky, jejíž služby využívají především právě oni. (Veřejnost smí pouze do studovny.)

Parlamentní knihovna, která opatruje téměř 200 tisíc svazků z různých vědních oborů a jejíž nejcennější část fondu včetně listin z doby husitské je památkově chráněná, má obrovské potíže s nedostatkem místa. Proto vedení knihovny plánuje, že podstatnou část fondů, takzvaný centrální depozitář, přesune do Kaplického blobu na Letné. Projekt Jana Kaplického s tím počítá. „Rozhodli jsme se spojit svůj osud s Národní knihovnou,“ řekl LN ředitel Parlamentní knihovny Karel Sosna.

Stavba Kaplického blobu je ale i po ročních diskusích stále nejistá. Sosna však odhaduje, že Parlamentní knihovně zbývají na řešení už jen dva roky. Pak zkolabuje. Její fond se jí totiž rozrůstá překotným tempem. A to proto, že uchovává originály stenografických záznamů ze všech zasedání parlamentu. Navíc archivuje i zápisy rokování parlamentního předchůdce, zemských sněmů. „Některé exempláře Parlamentní knihovny nikde jinde nenajdete, stejně jako jiné má pouze Národní knihovna. Právě proto by jejich spojení bylo pro uživatele mimořádně šťastné,“ zdůrazňuje ředitel Národní knihovny Vlastimil Ježek.

Někteří poslanci ale Ježkovo nadšení ze symbiózy nesdílejí. „Měli bychom hledat jiná řešení a nespoléhat se na Národní knihovnu,“ prohlásil předseda Poslanecké sněmovny Miloslav Vlček. Letná je podle něho pro poslance příliš z ruky. Nové místo by se prý mělo hledat v okolí sídla sněmovny na Malé Straně. „Je to přece Parlamentní knihovna a poslancům poskytuje podklady pro jejich práci. Tak by měla zůstat v parlamentu a depozitář v jeho blízkosti,“ dodal Vlček.

Najít prostor v historických malostranských palácích ale bude obtížné. Knihovna potřebuje 1 500 metrů čtverečních celistvé plochy. Takový prostor malostranské domy většinou nemají. Sosna ale připustil, že hledá pro depozitář i další místa, nespoléhá jen na Letnou. Nové prostory by si knihovna mohla pronajmout, ale nevyloučil ani stavbu na „zelené louce“. O konkrétních nabídkách však zatím nechce hovořit.

Ministr kultury se s Ježkem shodl na řešení
Vyřešit pat kolem Kaplického blobu se včera snažili lidovecký minstr kultury Václav Jehlička a Vlastimil Ježek. Našli prý řešení, které zveřejní do týdne. „Ředitel Ježek přišel s návrhem řešení, pan ministr ho přijal,“ potvrdil mluvčí ministerstva Jan Cieslar. Ježek pak večer s řešením seznámil architekta Kaplického. Všechno nasvědčuje tomu, že chybějící peníze na knihovnu budou. Stát chce na ni dát 1,9 miliardy korun. Vicepremiér Jiří Čunek ale včera řekl, že další miliardu sežene při jednáních o rozpočtu.
,
Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

Premium

Ležela u nohou vraha, čekala smrt a modlila se. Přežila, ale trpí

Ekaterina Garbova - střelba ve Fakultní nemocnici v Ostravě Porubě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ekaterina Garbova přežila. Vrahovy výstřely ji naštěstí minuly. Odnesla si však zranění z toho, jak po ní lidé v panice...

Premium

Pozor na ně. Vztahové chyby žen, kvůli kterým od nich muži utíkají

Ztracená důvěra ženy může znamenat konec vztahu. Záleží, jak se k dané věci... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vidět chyby na druhých je snadné. Mnohdy však postrádáme sebereflexi. Schopnost přemýšlet o sobě a vlastním jednání....