Sobota 13. srpna 2022, svátek má Alena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Blob má pomoci sněmovně

Česko

  9:03
PRAHA - Senátoři a poslanci mají zvláštní důvod pro to, aby jim záleželo na stavbě nové budovy Národní knihovny. Průtahy kolem její stavby totiž zásadním způsobem komplikují existenci Parlamentní knihovny České republiky, jejíž služby využívají především právě oni. (Veřejnost smí pouze do studovny.)

Pohled z jihu foto: Národní knihovnaReprofoto

Parlamentní knihovna, která opatruje téměř 200 tisíc svazků z různých vědních oborů a jejíž nejcennější část fondu včetně listin z doby husitské je památkově chráněná, má obrovské potíže s nedostatkem místa. Proto vedení knihovny plánuje, že podstatnou část fondů, takzvaný centrální depozitář, přesune do Kaplického blobu na Letné. Projekt Jana Kaplického s tím počítá. „Rozhodli jsme se spojit svůj osud s Národní knihovnou,“ řekl LN ředitel Parlamentní knihovny Karel Sosna.

Stavba Kaplického blobu je ale i po ročních diskusích stále nejistá. Sosna však odhaduje, že Parlamentní knihovně zbývají na řešení už jen dva roky. Pak zkolabuje. Její fond se jí totiž rozrůstá překotným tempem. A to proto, že uchovává originály stenografických záznamů ze všech zasedání parlamentu. Navíc archivuje i zápisy rokování parlamentního předchůdce, zemských sněmů. „Některé exempláře Parlamentní knihovny nikde jinde nenajdete, stejně jako jiné má pouze Národní knihovna. Právě proto by jejich spojení bylo pro uživatele mimořádně šťastné,“ zdůrazňuje ředitel Národní knihovny Vlastimil Ježek.

Někteří poslanci ale Ježkovo nadšení ze symbiózy nesdílejí. „Měli bychom hledat jiná řešení a nespoléhat se na Národní knihovnu,“ prohlásil předseda Poslanecké sněmovny Miloslav Vlček. Letná je podle něho pro poslance příliš z ruky. Nové místo by se prý mělo hledat v okolí sídla sněmovny na Malé Straně. „Je to přece Parlamentní knihovna a poslancům poskytuje podklady pro jejich práci. Tak by měla zůstat v parlamentu a depozitář v jeho blízkosti,“ dodal Vlček.

Najít prostor v historických malostranských palácích ale bude obtížné. Knihovna potřebuje 1 500 metrů čtverečních celistvé plochy. Takový prostor malostranské domy většinou nemají. Sosna ale připustil, že hledá pro depozitář i další místa, nespoléhá jen na Letnou. Nové prostory by si knihovna mohla pronajmout, ale nevyloučil ani stavbu na „zelené louce“. O konkrétních nabídkách však zatím nechce hovořit.

Ministr kultury se s Ježkem shodl na řešení
Vyřešit pat kolem Kaplického blobu se včera snažili lidovecký minstr kultury Václav Jehlička a Vlastimil Ježek. Našli prý řešení, které zveřejní do týdne. „Ředitel Ježek přišel s návrhem řešení, pan ministr ho přijal,“ potvrdil mluvčí ministerstva Jan Cieslar. Ježek pak večer s řešením seznámil architekta Kaplického. Všechno nasvědčuje tomu, že chybějící peníze na knihovnu budou. Stát chce na ni dát 1,9 miliardy korun. Vicepremiér Jiří Čunek ale včera řekl, že další miliardu sežene při jednáních o rozpočtu.
Autoři:

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 6. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 6. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...

Mohlo by vás zajímat