Čtvrtek 30. března 2023, svátek má Arnošt
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Blues Alive míří vysoko

Česko

V Šumperku dnes začíná festival Blues Alive. Představí se na něm kromě špičky české rockové scény i kanadská zpěvačka a kytaristka Sue Foleyová nebo chicagský harmonikový král James Cotton.

Na jeden z nejatraktivnějších momentů letošního ročníku festivalu Blues Alive dojde již dnes, kdy šedesátiny Luboše Andršta proběhnou za účasti nejen současného kytaristova bandu, ale i starších sestav a také rekonstruovaného legendárního Energitu. Celá oslava by pak měla vyvrcholit „supersessionem“ Radima Hladíka s mladým kytaristou a zpěvákem Lukášem Martinkem, který na poslední chvíli nahradil Michala Pavlíčka hospitalizovaného kvůli kolapsu z vyčerpání. Pro rockové milovníky tedy nabídka, jaká se neodmítá. „Potvrzuje se, že na nás starých už to tady dlouho nebude, a tak je třeba dát šanci mladým,“ okomentoval situaci Luboš Andršt. Beznadějně mizející generace velikánů blues Hvězdou prvního hlavního koncertu pak v pátek večer bude kanadská bluesová kytaristka a zpěvačka Sue Foleyová, která by sama o sobě mohla zajistila dostatečný zájem bluesových nadšenců, ovšem neskromná šumperská dramaturgie tuto kartu ještě přebila sobotním vystoupením jednoho z chicagských harmonikových králů, Jamese Cottona (* 1935).

Bude-li po tomto chtít Blues Alive někdy příště překonat sám sebe, bude muset nejspíš sáhnout do záhrobí – Cotton, údajně činný čtyřiašedesát let, totiž patří k beznadějně mizející generaci nenahraditelných velikánů blues. Jako příprava na jeho vystoupení návštěvníkům poslouží – v evropské premiéře – dokumenty Electrified: The Story of the Maxwell Street Urban Blues a Cheat You Fair: The Story of Maxwell Street, mapující historii chicagské scény.

Sobotní tematické odpoledne sází tentokrát na nezpochybnitelné vazby mezi blues a jazzem (Peťa Korman Hot Jazz, Ondřej Pivec Quartet a Rudy Linka). Z americké scény se na festivalu objeví ještě Wanda Johnsonová a její Shrimp City Slim Blues Band a Curtis Salgado, tuzemskou reprezentují veteráni Bluesberry, sestry Steinovy, Bloosers, Kulturní úderka, Marcel Flemr Band a Retro Blues, zastoupeni budou též muzikanti z Polska, Maďarska, Slovenska, Německa a Irska. Vzhledem k osvědčené praxi minulých let dozní i letos oba hlavní koncerty ve čtveru souběžných popůlnočních jam sessionech v šumperských lokálech.

Festivalu se měl původně zúčastnit i kytarista Michal Pavlíček, minulý týden byl však kvůli zdravotním potížím hospitalizován v nemocnici. Kytaristův manažer Luboš Vilas se domnívá, že Pavlíček zkolaboval z přepracovanosti. „Dokončuje knihu, nové album, pracuje na hudbě k filmu, skoro nespí. Takže jednou to vyčerpání přijít muselo,“ uvedl pro iDnes.

Autor: