Pátek 24. května 2024, svátek má Jana
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Bobisté si už museli na sezonu půjčit

Česko

Na chybějící peníze od Sazky nejvíce doplácejí malé sporty. „Za problémy si ale můžeme sami,“ říká Miloš Plzák z curlingového svazu.

PRAHA Mohla to být skvělá příprava na olympijské hry ve Vancouveru, jenže nebude. Český tým bobistů se posledních závodů evropského poháru nezúčastní.

Nemůže. Nemá na to peníze. „A kdybychom si loni nevzali půjčku, ani bychom nemohli dokončit kvalifikaci na olympiádu,“ přiznává tíživou situaci předseda Českého svazu bobistů Milan Sejkora.

Důvod? Opožděné nebo úplně zastavené platby z výnosů Sazky. Právě nejmenší svazy na krizi ve financování českého sportu momentálně doplácejí nejvíce.

Například bobisté by z výnosů loterijní společnosti měli dostávat zhruba dva miliony korun, ale na účet jim přijde nanejvýš 40 procent. „Už dávno jsme okleštili placené funkce a všichni to děláme o svém volnu,“ dodává Sejkora.

Na nedostatek peněz si stěžují všechny sporty, ale část z nich se se složitou situací dokáže vypořádat lépe. Velké svazy se totiž zásluhou silných sponzorů dokážou bez Sazky celkem obejít.

Jako Českomoravský fotbalový svaz, v jehož rozpočtu tvoří příjmy od Sazky jen zlomek z celkových 200 milionů. „Dluh Sazky tvoří zhruba desetinu rozpočtu. Nejde o malé peníze, ale není to pro nás zcela zásadní položka. Umíme si částečně pomoci sami,“ říká finanční ředitel svazu Libor Kabelka.

Bobisté přitom nejsou jediní, kdo si stěžuje. „Jako svaz jsme byli asi poškozeni nejvíc. Ještě před několika lety jsme dostávali od Sazky zhruba milion ročně, ale teď je to tak 100 tisíc. Nestojí to ani za řeč. Dávno nám to už nepokryje ani náklady na mládež,“ vysvětluje prezident České boxerské asociace Daneš Zátorský.

Curling, kterému se v Česku nepravidelně věnují tisíce lidí, zase ze slíbených dvou milionů dostává od Sazky jen 400 tisíc.

„Nemáme peníze na důležité věci. Třeba na reprezentačního trenéra. Letos se držíme, ale příští roky budou horší,“ tuší sekretář curlingového svazu Miloš Plzák.

Problémy jeho svazu i dalším malým sportům způsobuje především naprostá závislost na příjmech od loterijní společnosti. Ty by například v rozpočtu curlingového svazu měly tvořit celou čtvrtinu. A podobné je to i jinde. „Kromě dotací od státu jsou to pro nás jediné peníze. Sehnat sponzory je teď hodně složité,“ popisuje Sejkora. Malým sportům proto už několik let nezbývá než důsledně šetřit a snažit se vyžít i s málem. „Musíme o to víc shánět sponzory a čekat třináct let, kdy snad Sazka O2 arenu splatí,“ krčí rameny Plzák.

Riskantní stavba Curlingu pomáhá přežít i profitující curlingová hala v Praze, kterou si pro své akce pronajímají různé firmy nebo amatéři.

Česká baseballová asociace teď zase „žije“ z úspěšného mistrovství světa, které uspořádala loni v září v Praze. „Musíme se omezovat jako všichni ostatní, ale díky šampionátu pro nás není dopad tak dramatický,“ popisuje předseda asociace Petr Ditrich.

Plzák však všem postiženým svazům vzkazuje, že kritika Sazky není tak docela na místě. „Můžeme teď brečet do novin, ale za současné problémy si můžeme sami. Sazka udělala jen to, co si přáli akcionáři. Tedy postavit halu, ačkoliv všichni jsme už tenkrát věděli, že je to velký risk,“ připomíná.

Autor: