Sobota 23. října 2021, svátek má Teodor, Theodor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Bodyguardy už vede Snopek

Česko

PRAHA Od prvního ledna nahradil dosavadního šéfa policejního Útvaru pro ochranu ústavních činitelů Lubomíra Kvíčalu jeho náměstek František Snopek.

Mluvčí policejního prezidia Jaroslav Ibehej uvedl, že Kvíčala odchází do důchodu na vlastní žádost. „Rozhodl se odejít po tom, co útvar pod jeho vedením úspěšně zvládl nejtěžší rok po dobu své existence,“ poznamenal Ibehej. Připomněl tak letošní návštěvy papeže a amerického prezidenta Baracka Obamy v Česku a množství konferencí a summitů, které se v době českého předsednictví konaly především v Praze.

K policii, tehdejší Veřejné bezpečnosti, nastoupil Kvíčala v roce 1971.

Podle Ibeheje začínal jako hlídkový policista místního oddělení v Praze 4. Od roku 1973 působil u kriminální policie, kde pak byl i ve vedoucích funkcích. Podle svých slov si z té doby nejvíce cení působení v oddělení vražd.

Začátkem 90. let se stal zástupcem policejního prezidenta a od roku 1993 stál v čele ředitelství pořádkové policie policejního prezidia. Kvíčala, kterého v roce 2006 prezident povýšil na generálmajora, se musel vypořádat i s některými údajnými excesy svých podřízených. Média například kritizovala případy, kdy vozili chráněné osoby zbytečně vysokou rychlostí. V paměti je třeba loňská cesta tehdejšího premiéra Mirka Topolánka na tenisové utkání do Brna.

Na adresu svého nástupce Kvíčala poznamenal, že podle jeho mínění Snopek velení útvaru snadno zvládne. „Já myslím, že bude velmi dobrý nástupce a velmi dobrý ředitel. Předávám mu to velmi uklidněn, protože vím, že cesta útvaru bude nadále dobrá,“ řekl Kvíčala.

Autor:

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!