Sobota 23. října 2021, svátek má Teodor, Theodor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Boeing využívá sílící poptávky a zdražuje

Česko

ATLANTA Americký výrobce letadel Boeing se rozhodl po oživení poptávky po letecké přepravě zvýšit cenu svých letadel. Katalogová cena letadel stoupne o 5,2 procenta, uvedl mluvčí divize komerčních letadel Boeingu Jim Proulx. Firma naposledy zvýšila ceny v roce 2008.

Katalogová cena bývá obvykle vyšší než cena, za kterou firma nakonec letadlo prodá, protože prodejci letadel poskytují svým odběratelům různé slevy. Katalogová cena nejprodávanějšího letadla 737-800 nově stoupne v průměru na 80,8 milionu dolarů (1,5 miliardy korun) z nynějších 76,8 milionu dolarů.

Zdraží rovněž model 787 Dreamliner, který je prvním novým projektem společnosti od roku 1995. Letoun zatím nezahájil komerční lety a má v dodávkách zpoždění zhruba tři roky.

Průměrná cena 787 se nyní bude v závislosti na verzi pohybovat v rozpětí od 185,2 milionu po 218,1 milionu dolarů. Dreamliner je zatím nejlépe prodávaným letadlem Boeingu ve fázi vývoje.

Model 787 Dreamliner je prvním komerčním letadlem na světě vyrobeným z uhlíkatých vláken namísto hliníku. Je tak výrazně lehčí a odolnější než nynější letadla a díky tomu má mít i nižší spotřebu paliva a levnější údržbu.

Verze 787-3 má přepravit až 330 cestujících na vzdálenost 5650 kilometrů, verze 787-8 a 787-9 přepraví méně cestujících, avšak na delší vzdálenosti.

Evropský výrobce dopravních letadel Airbus již minulý týden zvýšil předpověď poptávky po civilních letadlech pro následujících 20 let.

Největší světový výrobce letadel předpokládá, že výrobci na světový trh v letech 2010 až 2029 dodají téměř 26 000 nových osobních a nákladních letadel za 3,2 bilionu dolarů. Proti předchozí prognóze zvýšil odhad o 900 strojů.

Podnik uvedl, že přeprava v mladých ekonomikách roste výrazněji, než se očekávalo. „Poptávka po přepravě se dvojnásobí každých 15 let, ale v lokalitách jako Indie a Čína předpokládáme, že se zdvojnásobí během šesti příštích let,“ uvedl ve zprávě obchodní ředitel Airbusu John Leahy.

Zatímco v současnosti se Asie podílí na světové osobní letecké přepravě 27 procenty, podle Airbusu to bude v roce 2029 třetina. Podíl Severní Ameriky klesne z 28 na 20 procent. Boeing do svých předpovědí započítává i některá letadla s počtem míst méně než sto. Jeho dvacetiletá předpověď proto počítá s 30 900 letadly za 3,6 bilionu dolarů.

***

Poptávka po letecké přepravě se dvojnásobí každých 15 let, ale v lokalitách jako Indie a Čína předpokládáme, že se zdvojnásobí během příštích šesti let

Autor:

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!