Sobota 16. října 2021, svátek má Havel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Bohaté státy řeší krizi, Klaus se děsí

Česko

  10:51
PRAHA - Zatímco se do Washingtonu sjíždějí představitelé skupiny bohatých a velkých rozvíjejících se zemí, aby rozhodli, jak bojovat s finanční krizí, český prezident se summitu děsí. Závěry jednání mohou podle Václava Klause, jenž se vyjádřil pro Rádio Česko, vést k hrozivější důsledkům, než je sama nynější krize.

Václav Klaus foto: Petrášek Radek ČTK

"Já se té schůzky děsím, skutečně děsím, protože ta schůzka nemůže vést k ničemu jinému než k nějakým nedomyšleným, překotným opatřením, která budou mít hrozivější důsledky než sama dnešní krize, která ve světě je," řekl rádiu Klaus.

Schůzka nejprůmyslovějších zemí světa, tzv. skupiny G20, se koná dnes a v sobotu. Cílem je připravit reformu regulace globálního finančního systému.
Vedle představitelů největších průmyslových a rozvojových zemí se jí
zúčastní zástupci mezinárodních finančních organizací.

Řešením současné situace je nechat nynější cyklus "dožít" a vyvarovat se vyprovokování nové krize a finanční paniky, dodal prezident.

"Krizi způsobilo nadměrné vytváření peněz v ekonomice americkou centrální bankou, která tak vytvořila bublinu na trhu bydlení," uvedl dále Klaus.

Finanční deriváty jsou důsledkem neúspěšné regulace v minulosti, kterými si trh našel skulinku touto cestou. "Další regulace je tragický nesmysl a bude jen a jen v budoucnu brzdit ekonomický růst," podotkla česká hlava státu.

Klaus míní, že Česká národní banka reagovala na krizi snížením úrokových sazeb o čtvrt procentního bodu racionálně. Příští rok očekává ve světové ekonomice "přešlapování na místě" s různým tempem růstu.

"Některý bude mít minus dvě procenta, dvě a půl, možná někdo i tři, spousta bude stagnovat kolem nuly. Země našeho typu zpomalí z loňských šesti procent někam na polovinu této hodnoty, tak je asi prognóza, čili nečekal bych něco děsivějšího,"odhadl.

Autor:

KOMENTÁŘ Jindřicha Forejta: Jak prezident mohl z ARO jmenovat šéfa soudu

Premium Proč mohl prezident republiky v úterý 12. října bez komplikací jmenovat předsedu Krajského soudu v Brně, i když řadové...

Manželé v sukních. Gender Blender boří stereotypy v oblékání

Premium Oblékají se podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželský pár Michaela a Vlastimil...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat