Úterý 7. prosince 2021, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Bohemians Praha chtějí zpět na Žižkov. A hned na jaře

Česko

Na podzim chtěli Strahov vyměnit za Blšany, teď zase za Žižkov. Na svazu však dalšímu stěhování Bohemians Praha rozhodně nakloněni nejsou.

PRAHA V první lize jsou fotbalisté Bohemians Praha na úplném chvostu, a přece jsou v něčem první.

V posledních pěti sezonách vystřídali už čtyři „domácí“ stadiony a zanedlouho se možná budou stěhovat popáté. Podobné kočovníky v nejvyšší soutěži nenajdete.

Vedení posledního týmu ligy, který je v této sezoně doma na Strahově, teď přišlo s nečekaným záměrem: odehrát jarní část znovu na Žižkově. Tam nastupoval už loni.

„Stojíme o to. Myslím, že tam máme větší šanci na záchranu. Věřím, že se dohodneme a přesun vyjde,“ říká sportovní ředitel střížkovské Bohemky Josef Jícha.

Klub bez tradice, historie i vlastního stadionu na neoblíbeném Strahově netáhne. Jeho podzimní zápasy sledovalo průměrně jen 1421 diváků, což je ještě o pět set méně než v době, kdy hrál na Žižkově.

„Je tam mnohem větší kontakt s hledištěm. Pro styl naší hry je Žižkov určitě výhodnější,“ připouští Jícha. Na Žižkov by se však mohli Bohemians přestěhovat až v polovině března, protože první dva domácí zápasy musí kvůli vyhřívanému trávníku stejně hrát na Strahově.

„Se Žižkovem začneme jednat asi až koncem ledna, ale jsem přesvědčen, že se dokážeme domluvit,“ říká sebejistě Jícha.

S žižkovskou Viktorií se přitom jeho klub nerozešel zrovna v dobrém. Když loni na jaře nezvládal žižkovský trávník zátěž dvou klubů, museli dokonce Bohemians Praha na jedno utkání na Strahov.

„Až to bude ležet na stole, můžeme se o tom bavit. Mně o tom nikdo nic neříkal,“ říká viceprezident Viktorie Michal Kucián.

Podle něj může o návratu střížkovského klubu jednat pouze majitel, tedy Luděk Vinš. A ten momentálně pobývá v zahraničí.

Jíchův nápad však vzbuzuje rozpačité reakce přinejmenším na svazu. „Rozhodně bych to nevítal s nadšením. Nechci ale teď nic předjímat,“ tvrdí šéf ligy Ivo Lubas.

Už na podzim totiž Bohemians Praha usilovali o přesun do osmdesát kilometrů vzdálených Blšan. Svaz jim chtěl vyhovět, ale klub nakonec od svého nápadu upustil.

Podruhé by i proto se stejnou vstřícností nemohl počítat.

„Klub může uprostřed sezony změnit stadion, jen pokud by rekonstruoval hřiště nebo byl disciplinárně potrestán. A nic takového tam nevidím,“ upozorňuje Lubas.

Trávník by zátěž asi nezvládl Dalším argumentem proti je špatný stav žižkovského trávníku. „Je to padesát let staré hřiště. Nebýt výborného správce, ten trávník tam už dávno nebyl,“ říká Michal Hlaváč ze svazové komise, která posuzuje zázemí klubů.

Jícha přesto na stěhování trvá. „Pokud stěhování proběhne v rámci stejného města, pravidla ho nezakazují. Takže to jde,“ tvrdí.

Jeho klub by přitom změna přišla draho. Zatímco jedno utkání na Strahově vyjde odhadem na 100 tisíc korun, za azyl na Žižkově platil 4 miliony ročně. „Ne všechno se ale dá měřit penězi,“ dodává Jícha.

***

Kočovníci

Kde všude už hráli Bohemians Praha

2005/06: třetí liga Stadion bývalých Kompresorů (pražská část Střížkov)

2006/07: třetí liga Horní Počernice u Prahy

2007/08: druhá liga Horní Počernice u Prahy

2008/09: první liga Stadion Viktorie Žižkov

2009/10: první liga Stadion E. Rošického (Strahov)

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!