Středa 15. května 2024, svátek má Žofie
130 let

Lidovky.cz

Bohnice ruší krizové centrum

Česko

  7:49
PRAHA - Psychiatrická léčebna Bohnice radikálně omezí provoz Centra krizové intervence. Jde o jedno ze tří pracovišť v ČR, která poskytují nepřetržitou odbornou pomoc lidem v psychických problémech.

Nuselský most má získat efektivnější ochranu proti skokům sebevrahů. foto: Lidové noviny

Šestnáct let se mohli potenciální sebevrazi a lidé s akutními psychickými problémy z celé republiky obracet v kteroukoli denní či noční hodinu s prosbou o pomoc na odborníky z Centra krizové intervence (CKI). Teď ale Ivan David, ředitel Psychiatrické léčebny Bohnice, pod kterou centrum spadá, rozhodl činnost CKI radikálně omezit. Zdůvodnil to vysokou ztrátovostí pracoviště.

Od června bude krizové centrum poskytovat služby jen v omezených hodinách, zruší osm lůžek pro krátkodobou hospitalizaci i linku důvěry, na které odborníci na telefonickou krizovou intervenci poskytovali pomoc lidem v akutních psychických problémech. Bude také muset omezit počet pracovníků. První výpovědi se už chystají.

„V podstatě to znamená zánik našeho krizového centra v podobě, v jaké řadu let fungovalo,“ konstatovala vedoucí lékařka CKI Irena Sgallová. „Myslím, že ti, kdo o tom rozhodli, jsou sami proti sobě. Berou pacientům preventivní službu, která je sice sama o sobě prodělečná, ale výrazně šetří zdravotnictví další náklady na nutné hospitalizace a pracovní neschopnost lidí se závažnými psychickými problémy, které se dají krátkodobou intervencí řešit,“ podotkla.

Podle názoru ministerstva zdravotnictví, které je zřizovatelem bohnické léčebny, se roční ztráta centra pohybuje okolo 1,5 až 2 milionů korun. Náklady na jeho chod ministerstvo vyčíslilo pěti miliony korun za rok. „Provoz každého z osmi lůžek vyjde na 9000 korun denně, zdravotní pojišťovna ale hradí jen 1000 korun. Pracoviště mělo vytíženost 28 procent,“ vypočítal mluvčí resortu Tomáš Cikrt.

Centrum neslouží jen Praze Podle Cikrta jde o nestandardní služby pro osoby, které trpí psychickými problémy a přitom nechtějí být hospitalizovány v běžné psychiatrické léčebně. „Zákazníkem takové služby by měla být obec, která ji může pro své občany financovat. Není však logické, aby ji financovalo zdravotnické zařízení či zprostředkovaně stát,“ řekl. Pražský magistrát navíc jedno takové středisko – RIAPS – provozuje.

Sgallová namítá, že CKI jako jedno ze tří pracovišť v ČR neposkytuje služby jen Pražanům. „Naší spádovou oblastí je proto prakticky celá republika a mezi našimi klienty jsou i cizinci. Těžko nás bude platit nějaká obec. Proto patříme do působnosti ministerstva,“ připomněla.

Zachování krizového centra podporují i odborníci. „Je to servis pro lidi, kteří tam nalezli pomoc v těžké životní situaci. Není možné, aby takové pracoviště prakticky ze dne na den skončilo,“ usoudila Barbora Wenigová z Centra pro rozvoj péče o duševní zdraví. Podobných center by podle ní mělo být zřízeno podstatně více, ne naopak rušeno.

CKI jen za loňský rok zaznamenalo 5500 hovorů na krizovou linku, 3600 lidí sem přišlo řešit své problémy osobně a na 200 jich muselo být krátkodobě hospitalizováno.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!