Čtvrtek 28. října 2021, Den vzniku samostatného československého státu
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Boj o Bohemku pokračuje, vznikne již třetí tým

Česko

PRAHA V českém fotbale zřejmě v létě vznikne už třetí „klon“ Bohemians Praha, který se bude hlásit ke slavné minulosti klubu z pražských Vršovic.

Hrát má ve 3. třídě, tedy nejnižší pražské soutěži pod názvem FC Bohemians Praha, hráči budou nosit tradiční zelenobílé dresy a šéfovat mu bude Michal Vejsada, majitel původní Bohemky, která se v roce 2005 ocitla v konkurzu.

Má to být další krok k vyřešení vleklého sporu o „pravou“ Bohemku, jenže zamotaný případ, v němž zatím vystupovali jen druholigoví Bohemians 1905 a prvoligoví Bohemians Praha, se spíš komplikuje.

„Pevně věřím, že do konce března dokončíme spojení s prvoligovou Bohemkou a v létě převezmeme i týmy Bohemians 1905. Pak by se z týmu ve 3. třídě stal jakýsi C-tým,“ plánuje Vejsada.

Spor se vleče už od roku 2005, kdy původní Bohemians kvůli obrovským dluhům málem zanikli. Dlouhé tradice se tehdy ujal přejmenovaný klub z pražského Střížkova, ale za skutečného nástupce začal být považován až klub, který později pod názvem Bohemians 1905 vzkřísili fanoušci.

„Věřím, že od léta bude Bohemka už jen jedna,“ tvrdí šéf prvoligové Bohemky Karel Kapr, kterého fanoušci v Ďolíčku viní z toho, že na jménu klubu parazituje.

Ve hře jsou velké peníze z podílů na přestupech hráčů, jako jsou Jan Morávek nebo Václav Kadlec. „Pan Vejsada nám už navrhoval, že nám za úplatu přestane dělat problémy. Máme to zdokumentované,“ má jasno ředitel Bohemians 1905 Lukáš Přibyl.

Vejsada se hájí: „Nejde o peníze. Dělám to kvůli historii Bohemky a zadruhé kvůli fanouškům. Nemyslete si, za Bohemians 1905 jich nestojí sedm tisíc, ale tak dvacet. Ostatní mi volají a podporují mě.“

Cestou k Vejsadově vítězství má být uznání práv na zhruba 300 hráčů, která byla nedávno znovu připsána do konkurzní podstaty Vejsadova klubu, rozhodnutí však musí ještě prověřit soud. „Pokud české soudnictví funguje, jak má, ukáže se, že hráči a práva na ligu Bohemians 1905 nepatří,“ podporuje Vejsadu Kapr.

Svaz se do sporu nechce plést Ani jeden z kontroverzních funkcionářů paradoxně nemá jasno, jak by mělo ke sloučení tří klubů s podobným názvem prakticky dojít.

Scénář by měl být zřejmě následující: Vejsada a Kapr v létě dorazí do Ďolíčku se svým sloučeným klubem, stanou se akcionáři Bohemians 1905 a spory utichnou. „Sloučení je pro nás nemyslitelné, s panem Vejsadou nechceme mít nic společného, je pro nás neseriózní osobou. Už jednou tady působil a skončilo to krachem,“ připomíná Přibyl.

Právě proto dál hrozí, že od příští sezony budou v jedné soutěži hrát dvě Bohemky, navíc se stejným registračním číslem. „Na 70 procent to vidím tak, že se podaří dokončit sloučení mého klubu s prvoligovou Bohemkou, ale Bohemians 1905 si pojedou dál svou cestou,“ přiznává i Vejsada.

Situace, která by nastala, pokud by se v první lize sešly dva kluby s klokanem na dresu, teď nejvíce straší Českomoravský fotbalový svaz, který rozkol Bohemek dopustil. „Pokud se nechceme u soudu potkávat i za pět let, musí dojít ke shodě především mezi všemi třemi kluby,“ tvrdí šéf svazové legislativy Marcel Petrásek.

***

Kdo je kdo ve sporu tří Bohemek?

FC Bohemians Praha (v konkurzu) Původní klub, který se v roce 2005 dostal do konkurzu a byl vyloučen z druhé ligy. Společnost Michala Vejsady v té době dlužila 43 milionů korun, do současnosti se podle majitele podařilo závazky soudní cestou snížit na zhruba 15 milionů. FK Bohemians Praha Současný klub v první lize, který vznikl přejmenováním třetiligového Střížkova. Jeho majitel Karel Kapr si po uvalení konkurzu na původní Bohemians pronajal zelenobílé logo a začal vystupovat jako nástupce slavného klubu. Pro většinu fanoušků je právě tento klub „falešnou“ Bohemkou. „Pochopte, že my jsme obětovali vlastní jméno, aby se slavný klub udržel v soutěži,“ říká dnes Kapr. Bohemians 1905 Druholigový klub, který jako ředitel vede Lukáš Přibyl. Vznikl z iniciativy samotných fanoušků zhruba dva měsíce poté, co se střížkovský klub přejmenoval na Bohemians. Českomoravský fotbalový svaz pak oficiálně označil Bohemians 1905 za nástupce vršovického klubu a převedl na něj všechna práva. Právě postup svazu teď Vejsada s Kaprem nejvíce kritizují. Bohemians 1905 po podzimní části vedou druhou ligu.

Autor:

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

TEST s Pampers: Přihlaste se o dětské vlhčené ubrousky New Baby
TEST s Pampers: Přihlaste se o dětské vlhčené ubrousky New Baby

Pampers New Baby jsou dětské vlhčené ubrousky určené pro citlivou pokožku. Protože neobsahují alkohol, nejsou parfemovány a mají neutrální pH, jsou...