Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Boj o čistou Evropu začíná

Česko

Evropská komise dnes navrhne zásadní změnu systému emisních povolenek

PRAHA Dvě z nejsilnějších lobbistických skupin v Bruselu, zástupci průmyslu a ochránců životního prostředí, pracují teď na plné obrátky. Už dnes totiž Evropská komise zveřejní svůj plán, jak naplnit záměr snížit do roku 2020 emise skleníkových plynů o pětinu oproti roku 1990. Pomalu se začíná ukazovat, že tento závazek je nereálný. Velké země jako Francie, Německo a Španělsko proti tak drastickému snížení otevřeně protestují.

Největší bouři ale vyvolává záměr kompletně přeorganizovat systém emisních povolenek. V současné době dostávají určené firmy povolenky podle daných kvót. Pokud vypustí více plynů, než kvóta stanovuje, mohou si povolenky nakoupit. Prodají jim je firmy, které kvótu nevyčerpaly. Podle záměrů komise by to už v roce 2013 mělo fungovat jinak.

Plán počítá s podstatným rozšířením počtu firem zařazených do systému a zrušením přídělů. Povolenky si budou muset obstarat i firmy působící v dopravě a službách, teplárny a další. Nikdo už nemá dostávat povolenky „zdarma“.

Sama Evropská unie odhaduje, že tato opatření a investice do obnovitelných zdrojů budou firmy stát 60 miliard eur ročně. Konfederace evropského podnikání BusinessEurope varuje, že přijetí návrhu povede k uzavření mnoha podniků a růstu nezaměstnanosti. „Směrnice přinese průmyslu neúměrně vysoké náklady, které v Evropě povedou spíše k poklesu výroby a ne dalším inovacím a investicím do čistých technologií,“ napsalo sdružení v dopise komisaři pro oblast průmyslu Günteru Verheugenovi.

Postoj českého ministerstva průmyslu a obchodu je obdobný. „Růst nezaměstnanosti je jeden z argumentů. Unie produkuje jen 16 % emisí z celého světa, největšími znečišťovateli jsou Spojené státy, Čína a Indie. Konkurenceschopnost unie se tedy logicky snižovat bude, provoz bude snižování emisí mnohem více zatěžovat a zdražovat,“ řekl tiskový mluvčí ministerstva Tomáš Bartovský. Česko podalo loni v květnu žalobu na Evropskou komisi kvůli nízkému přídělu emisních povolenek. Žalobu podalo i Slovensko. To ji ale minulý týden stáhlo, výměnou za zvýšení povolené kvóty. O takovém přístupu ale Česko neuvažuje. Pro příští čtyři roky žádalo limit na vypouštění emisí CO2 102 milionů tun ročně, komise ale schválila 86,8 milionu tun. „Ohrožuje to konkurenceschopnost českého průmyslu. Ten je energeticky náročný, čím méně povolenek, tím náročnější je uspět,“ říká Bartovský. Do systému je v Česku zapojeno 400 firem. Většině z nich povolenky přebývají.

***

Podnikatelé varují, že nový systém povolenek, který je připraví o 60 miliard eur ročně, zvýší v Evropě nezaměstnanost

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!