18. ledna 2015 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Boj o Dbalého poznámky s korupcí. Chtěl vydat knihu, tvrdí svědkyně

Vladimír Dbalý a jeho deník (koláž). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vladimír Dbalý a jeho deník (koláž). | foto:  Šimon, Lidové noviny

PRAHA Na samotném konci vyšetřování korupční kauzy kolem Nemocnice Na Homolce se dočkal hlavní aktér příběhu, obviněný exředitel Vladimír Dbalý, cenné výpovědi, která by mohla posílit jeho pozici před soudem. Tehdejší šéfredaktorka zavedeného vydavatelství XYZ Knihy před policií vypověděla, že v roce 2012 dostala nabídku vydat lékařovu knihu. Dbalý totiž tvrdí, že jeho zabavené poznámky nejsou diářem s úplatky, nýbrž podkladem pro literární dílo.

M. Š. (redakce její celé jméno zná, ale nebude ho zveřejňovat) usedla před detektivy loni před Vánoci. „Součástí mé práce bylo samozřejmě vyhledávání různých námětů, komunikace s autory, oslovování autorů,“ představila svoji činnost u výslechu, s jehož přepisem se server Lidovky.cz seznámil.

ČTĚTE TAKÉ:

V roce 2012 za ní s námětem přišel známý Martin Č. „Jednou se na mě obrátil s otázkou na zamýšlenou knihu, kterou měl napsat pan Vladimír Dbalý. Bylo to podle mne v létě 2012, ale nejsem si úplně jistá, námětů jsou stovky. Tak ani nemám k tomu žádné písemné poznámky,“ vypověděla.

Serveru Lidovky.cz řekla, že se dokonce snažila procházet svůj diář, jestli v něm zmínku ke schůzce nenajde. „Ale nezapsala jsem si ji. Proto jen odhaduji, že to mohlo být léto 2012. Nejsem si jistá,“ uvedla svědkyně.

Termín léto 2012 je pro obhajobu zásadní. Se státním zástupcem se totiž přetahuje o klíčový důkaz obří korupční kauzy, Dbalého poznámky. Podle státního zástupce „notičky“ ke zmanipulovaným tendrům, podle obhajoby ale jen podklady ke knize. Podpořit lékařovu verzi měla již výpověď výše zmíněného publicisty Martina Č. U výslechu tvrdil, že Dbalému zprostředkovával smlouvu na knihu, avšak výpověď bez udání důvodu přerušil s tím, že promluví až před soudem.

Státní zástupce Zdeněk Matula výpověď Martina Č. označil za účelovou, smlouva podle něj vznikla jen na oko, aby zakryla skutečný účel zápisků. Jenže nová výpověď M. Š. z nakladatelství podporuje spíše Dbalého verzi. „Pan Č. mi řekl, že se na něj obrátil jeho známý, pan Dbalý, že by chtěl vydat knihu, jenž by měla být inspirována zážitky z doby, kdy pracoval v nemocnici na Homolce. Já jsem nikdy neviděla rukopis. Nikdy jsem s panem Dbalým nebyla v osobním ani v telefonickém kontaktu. Zamýšlenou knihu tak znám z fáze příprav a z toho stádia námětu. Písemný výstup jsem v životě neviděla,“ popsala.

Kauza Homolka v kostce

Dbalý a dalších pět lidí čelí obvinění kvůli zakázce na digitalizaci chorobopisů z roku 2009, při níž podle policie nemocnici Na Homolce způsobili škodu minimálně 57 milionů korun. Skupina se měla dopustit praní špinavých peněz plus sjednání výhody při zadání veřejné zakázky.

V srpnu si bývalý ředitel nemocnice vyslechl druhé obvinění kvůli zakázce na nákup gama nože za 140 milionů korun. Společně s chirurgem a tehdejším náměstkem nemocnice Michalem Toběrným si údajně řekl o úplatek ve výši několika procent z ceny zakázky. 

Serveru Lidovky.cz řekla, že známému informaci o chystané knize věřila. „Domnívám se, že účelové to v tu chvíli nebylo,“ uvedla.

O vydání nabízeného díla však podle svých slov neuvažovala kvůli tomu, že o Nemocnici Na Homolce se v médiích píše nelichotivě, navíc podobná kniha by podle ní nebyla dostatečně komerčně úspěšná. „Věděla jsem, že pro mě je taková kniha v tehdejším pracovišti nevydatelná,“ vypověděla.

Známého tak prý nakonec odkázala na jiné vydavatele. „Najdi si, kdo vydal Ratha nebo Kmentu a jdi tam,“ doporučila mu. Poradila mu také, jak knihu psát. „S panem Č. jsme se nebavili o ději knihy, ale spíš o tom, jak se to dělá, když se píše něco inspirované skutečností a je to dále domyšlené či smyšlené a jakým způsobem se s tím v knize vypořádat,“ vzpomínala.

Zda by Dbalému knihu vydala po vypuknutí medializované korupční aféry si ani teď nakladatelka není jistá. „Napřed bych si knihu musela přečíst, ale zatím jsem nic neviděla,“ komentovala to pro server Lidovky.cz. 

Ondřej Golis

Autor

Ondřej Golisondrej.golis@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz