Neděle 1. srpna 2021, svátek má Oskar
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Boj o pražský dopravní podnik zaměstná i policii. Na uchazeče do představenstva míří trestní oznámení

Česko

  5:00
Praha - V bitvě o ovládnutí pražského dopravního podniku s­ mnohamiliardovým rozpočtem přituhuje. Jedním z aspirantů do jeho představenstva je bývalý technický ředitel této strategické firmy Jan Šurovský. Někdo si však jeho návrat nepřeje a „zve“ do hry vyšetřovatele.

Pražská hromadná doprava. (ilustrační foto) foto:  Tomáš Krist, MAFRA

LN získaly anonymní e-mail, který obsahuje trestní oznámení na Šurovského. Je adresovaný vrchní státní zástupkyni Lence Bradáčové. Policie se oznámením bude muset zabývat.

Součástí podání je i vnitropodnikový audit, který se v roce 2015 zabýval činností tehdejšího technického ředitele. Audit koncem listopadu anonym rozeslal i pražským radním. Šurovský označil trestní oznámení za nesmysl. „Nevím o ­něm. Audit znám a nebylo v ­něm nic, s čím bych měl mít problém,“ sdělil LN.

Pražský dopravní podnik je největší tuzemskou společností ve vlastnictví města. Zaměstnává přes 10 tisíc lidí a jen letos na investice vydá bezmála sedm miliard korun. Jde o místo, kde se v­ Praze kumuluje významný politický vliv. Není divu, že po volbách se politické strany a nová vládní koalice zaměřily právě na personální obměnu městského dopravce. Ve hře je židle generálního ředitele i dalších členů představenstva. Jde o napínavou bitvu, ve které se objevují i drsné praktiky, na které LN nyní narazily.

„Chci stavět, sajrajt­ odmítám“

Předmětem oznámení je Šurovského působení jak ve funkci technického ředitele, v níž do letošního dubna působil sedm let, tak v dceřiné společnosti Pražská strojírna (kde působí v dozorčí radě dodnes). V trestním oznámení se píše: „Z přiložených zpráv provedených auditů plyne, že mělo docházet k vědomému, a tedy úmyslnému zkreslování ekonomických údajů, za které nesl odpovědnost k vlastnímu obohacení se v řádech milionů korun českých. Současně při spolurozhodování v dceřiné společnosti Pražská strojírna se měl podílet na velmi nehospodárném nakládání s finančními prostředky zejména s tehdejším ředitelem Vladimírem Říhou (bývalý šéf Pražské strojírny, na kterého dopravní podnik loni v dubnu podal trestní oznámení. Učinil tak na základě auditu, podle něhož Říha utrácel statisíce korun za večeře či značkové oblečení. Říha pochybení odmítl, pozn. red.).“