Středa 6. července 2022, Den upálení mistra Jana Husa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Boj o rozdělení Brna začíná

Česko

Přesně 12. září se rozhodne, zda se Brno poprvé v historii zmenší. A přijde tak i o pozici města na soutoku Svratky a Svitavy.

BRNO Obyvatelé brněnských čtvrtí Dolní Heršpice a Přízřenice skutečně rozhodnou, zda se odtrhnou. Zastupitelé vyhověli jejich návrhu a vyhlásili referendum o jejich osamostatnění. Uskuteční se 12. září.

Pokud se čtvrti od Brna oddělí, přijde město o rozlehlé území jižně od dálnice D1. Na sedmi stech hektarech leží také například obchodní centra Futurum či Avion Shopping Park, několik továren nebo soutok Svratky a Svitavy.

Iniciátoři petice mluví jasně. „Je to otázka dlouhodobého zanedbání obou částí Brna a nezájmu o nás,“ řekl již dříve zástupce iniciativy Samostatný jih Pavel Reich. Vrcholem byly například úpravy územního plánu počítající s rozsáhlou výstavbou v okolí Dolních Heršpic a Přízřenic. Bombu odpálil plán developera postavit na takzvané Slunné louce devítipatrový dům.

Iniciativa nyní chystá pro obyvatele souhrn pro a proti souvisejících s odtržením. Přiznává, že se lidem například prodraží doprava, protože nebudou součástí brněnské zóny. Jinde budou mít úřady, budou si muset vyměnit doklady a absolvovat další změny, vyřešit budou muset to, kam jejich děti budou dojíždět do škol. Na druhou stranu jim může klesnout například daň z nemovitosti.

Zastupitelé včera zatím odmítli krok, který by mohl obě čtvrti „uchlácholit“ – záměr vyměnit sporné pozemky s developerem za jiné v atraktivnější lokalitě. Bez souhlasu proto úředníci podle náměstka primátora Olivera Pospíšila nemohou dále vyjednávat.

„Materiál byl moc rychle připravený. A je potřeba se bavit o tom, zda je měnit – teď město drží lukrativní parcely na území města. Ale pokud by se výměna uskutečnila a obě čtvrti se odtrhly, získají pozemky ony a my nebudeme mít nic,“ naznačil jeden ze zastupitelů. Představitelé města ale několikrát zdůraznili, že výměna by byla možná jen tehdy, kdyby referendum osamostatnění neschválilo, právě proto, aby město pozemky neztratilo. O výměně mají zastupitelé jednat ještě na červnové schůzi.

Ve čtvrtích žije více než tisícovka lidí, z toho 845 má volební právo. Na petici za vyhlášení referenda se podepsala téměř polovina z nich, přitom k odtržení je potřeba nadpoloviční většina. Někteří místní však přiznávají, že petici podepsali, o odtržení ale nestojí. „Jde mi o to, ať si uvědomí, že tu jsme,“ podotkl jeden ze starousedlíků.

Někteří brněnští zastupitelé navrhují, že by se z obou čtvrtí mohla stát samostatná třicátá městská část. „Iniciativa o odtržení přichází ve chvíli, kdy se okolní obce snažíme spíše přesvědčit, aby se k nám připojily,“ přiznává primátor Roman Onderka. Ten by byl historicky prvním primátorem, za jehož působení by se Brno zmenšilo.

Například ODS, která je na magistrátě v opozici, obě čtvrti podpořila a kritizovala zástupce města i městské části Brno-jih za to, jak s nimi jednají. „Plánovaná výstavba je značně necitlivá,“ poznamenal lídr ODS Robert Kotzian. Ten podle neoficiálních informací se zástupci obou čtvrtí již jednal a další schůzky chystá – kvůli opoziční roli ale nemůže nyní nic slíbit.

***

REFERENDUM Padá zákon o Velkém Brně Včerejší vyhlášení referenda je fakticky porušením stále platného zákona z roku 1919, kterým vzniklo Velké Brno. Ten totiž obě do té doby samostatné obce Přízřenice a Dolní Heršpice k Brnu připojil. Zastupitelé se včera přesto k vyhlášení referenda odhodlali, protože respektovali zákon o obcích. Starý stále platný předpis však může ještě zohlednit ministerstvo vnitra a referendum napadnout jako takové, které míří proti zákonu. Byl by to precedens: Podobný právní problém, jak se vyrovnat s nezrušeným „jednorázovým“ zákonem“ totiž zřejmě ještě tuzemští právníci neřešili.

Regionální mutace| Lidové noviny - Brno

Autor:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 1. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 1. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...