Pondělí 15. července 2024, svátek má Jindřich
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Boj o sestavu? Hlavní je společný cíl

Česko

Návrat Jana Kollera do fotbalové reprezentace znamená pro Václava Svěrkoše (25) jediné. Přibyl mu vážný konkurent v útoku. „Stejně jsem ale rád, že tu s námi je,“ pochvaluje si.

* Jakou formu jste si z francouzského Sochaux přivezl?

Po dvou prohraných zápasech jsme konečně vyhráli. Utkání s Monakem nám všem zlepšilo náladu. Hlavně mně osobně, protože můj druhý gól sezony znamenal tři body pro tým. Takže převládají pozitivní dojmy.

* Do týmu se vrátil i Jan Koller. Nezhoršuje to vaši pozici?

Jsem upřímně rád, že tu Honza je. Umí podržet balon pro parťáka v útoku. Sklepne hlavou míč a hned je z toho nadějná kombinace. Zahrál jsem si s ním v loňském přátelském utkání s Litvou. Bylo to hodně pohodlné.

* Myslíte, že bude pro kouče Ivana Haška útočníkem číslo jedna?

Za vše mluví jeho gólová bilance v národním dresu i současná forma v Samaře. Pravděpodobně nastoupí s Milanem Barošem.

* Není vám přece jen líto, že se asi neobjevíte v základní sestavě?

Každý chce hrát od začátku, jenže společný cíl je důležitější. Otrávený z toho určitě nebudu. Konkurenční boj tu funguje pouze v pozitivním slova smyslu. V týmu vždy panuje dobrá nálada. Klidně nastoupím až na konci zápasu, když budou protihráči unavenější. S tím nemám problém.

* Také se ale nabízí varianta, že na hrotu nastoupí osamocený Koller a jeden z útočníků by se posunul do zálohy. Taková pozice Barošovi příliš nevyhovuje, a tak by možná došlo na vás...

Já taky nejsem hráč do středu pole. Trenér nám zatím taktické záměry nepoodhalil, ale klidně to tak může dopadnout. V takovém případě musíme být připraveni Honzu nahradit během zápasu. Je ale dobře, že máme víc variant.

* Nahlodá přítomnost Kollera a Tomáše Rosického sebevědomí Slováků před sobotním utkáním?

Budou to mít v hlavách. Neovlivní je to jenom psychicky, ale také takticky. Budou se muset připravit na možnost, že oba nastoupí.

* Jak vůbec vzpomínáte na dubnovou porážku na Letné od stejného soupeře?

Kvůli zranění jsem tehdy nastoupit nemohl a na tribuně sledoval, jak Slováci skákali radostí. Tak teď jim to prostě musíme oplatit.

Autor: