Sobota 27. listopadu 2021, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Boje na kanále zhatila bouřka

Česko

OLYMPIJSKÉ HRY V PEKINGU PEKING Olověné mraky, které se rozhodly vyždímat svůj obsah na patnáctimilionový Peking a jeho periferie, překazily na olympijských hrách plány vodním slalomářům.

Ve vytrvalém dešti stihli deblkanoisté odjet jen semifinále. Kajakářky, včetně Štěpánky Hilgertové, se na olympijský kanál Šun-i nedostaly. Boj o medaile jury odložila na dnešek, semifinále kajakářek pak začne ve tři hodiny odpoledne (v 9 hodin SEČ).

Štěpánek: Chceme zlato!

„Nám déšť nevadí. Doma v takovém počasí jezdíme furt,“ divil se deblkanoista Jaroslav Volf rozhodnutí organizátorů.

Spolu s Ondřejem Štěpánkem mají závod rozjetý výborně. Po semifinále jsou třetí, přičemž čtvrtí Rusové Kuzněcov, Larionov na ně ztrácejí téměř čtyři vteřiny.

„Tak doufejme, že budeme mít medailové starosti. Když si ve finále dáme šťoucha, tak to bude boj o bronz, ale my chceme zlato,“ pravil odhodlaně Štěpánek.

Do čela se překvapivě dostala německá dvojice Michel, Piersig. Na druhém místě figurují největší favorité, slovenští bratři Hochschornerové. „První tři lodě jsou ve vteřině, špice je hodně vyrovnaná,“ komentoval situaci Volf. Češi jako jediní zatím na kanále zvolili opatrnější průjezd 13. brankou na tzv. erku, tedy pozadu. „Na letošním mistrovství Evropy jsme podobnou kombinaci nezvládli, tak jsme si tady radši dali na tohle místo pozor,“ vysvětloval Volf.

„Kluci mají bezvadnou pozici,“ pochvaloval si Ondřej Mohout, trenér Volfa se Štěpánkem. „Na vedoucí Němce jsem ale koukal jako puk. Jeli fakt perfektně; v takové formě jsem je asi ještě nikdy na vodě neviděl.“ Hilgertová: Forma přes noc neodejde To Štěpánka Hilgertová se stačila jen rozjezdit na vedlejší vodní ploše. „Odložený start jsem už zažila mnohokrát, ale přeložení závodu ještě ne,“ kroutila hlavou dvojnásobná olympijská šampionka.

„Ale sportovní forma za jeden den neodejde. Teď jde o to, aby člověk na chvíli vypnul,“ přemýšlela čtyřicetiletá kajakářka.

Rozhodčí a pořadatele vyděsil především blesk, který při bouřce udeřil jen kousek vedle olympijského areálu. Krátce po skončení semifinále deblkanoistů a příjezdu českého premiéra Mirka Topolánka, který pobývá od včerejška v Pekingu. Arbitři nejprve start semifinále kajakářek dvakrát odložili a pak plánový program zrušili úplně a přesunuli na dnešek.

Většině vodních slalomářů vykouzlilo odložení vrásky na čele. Drtivá většina z nich totiž chtěla dnes z Pekingu odletět...

„Mně končí v poledne akreditace, tak nevím, jak to vymyslíme,“ usmál se Mohout. „Větru a dešti neporučíme. Ani v Číně. Ale občas jsme závodili i v bouřce, třeba na mistrovství Evropy v Liptovském Mikuláši.“

Čeští závodníci si ze čtvrtka na pátek naplánovali opět klidný spánek. „Vyrovnáme se s danou situací bez problémů. To nebude žádná komplikace,“ řekl Volf.

O autorovi| Martin Prachař, Zpravodaj LN v Číně

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Mohlo by vás zajímat