Čtvrtek 23. května 2024, svátek má Vladimír
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Bojovali za císaře pána

Česko

Výstava v EP očišťuje památku českých vojáků, kteří padli za Rakousko-Uhersko

BRUSEL Vrátit ztracenou čest desítkám tisíc českých vojáků, kteří za první světové války bojovali za Rakousko Uhersko, a tedy podle některých názorů na té špatné straně, je podle pořadatelů smyslem výstavy nazvané Sočská fronta 1915–1917. Výstava připomínající 90. výročí bitev u řeky Soči na dnešní italsko-slovinské hranici se koná v prostorách Evropského parlamentu a potrvá do soboty.

Soča je řeka vlévající se do Jaderského moře a v minulosti bývala hraniční řekou mezi Itálií a rakouskouherskou monarchií. V letech 1915–1917 se u Soči uskutečnilo více než deset bitev mezi italskou a rakousko-uherskou armádou.

Podle historika a spoluautora výstavy Josefa Fučíka bojovalo u řeky Soči se zbraní v ruce v uniformě císařského vojska za „nenáviděné“ Rakousko-Uhersko asi 45 000 vojáků, tisíce z nich u Soči položily životy.

Ti, co se vrátili, si ale podle autorů výstavy příliš poct na rozdíl od legionářů v Rusku nevysloužili. Autoři výstavy tak chtějí podle Fučíkových slov konečně překonat bariéru, kterou hlásali čeští nacionalisté po 1. světové válce – totiž, že tito vojáci bojovali, ale na špatné straně a ne za Československo.

Plnili občanskou povinnost

Podle Fučíka mnozí čeští vojáci z císařské armády nedezertovali, neboť přece jen měli k Rakousku Uhersku vztah. „Nebojovali za Československo, (ale) plnili své občanské povinnosti a zákony. Byla to jejich země, v rakouskouherské monarchii se narodili, byli jejími občany, byli jí vychováni. Nebyl nejmenší důvod k tomu, aby se (později) vymazali z historické paměti českého národa,“ míní historik. Bitev u Soči v roce 1917 se zúčastnily desítky tisíc obyvatel českých zemí. „To lze považovat za největší válečné nasazení českých vojáků v celé historii země. O tom, jak tito muži bojovali, svědčí skutečnost, že mnohé jejich jednotky vycházely z řady urputných bojů s jednou třetinou svého počátečního stavu,“ podotkl Fučík. Velké ztráty zaznamenaly obě válčící strany. Italská armáda ztratila v hlavních dvou bitvách v roce 1917 asi 370 tisíc mužů, aniž se jí zdařilo proniknout do hloubky rakouského území a tím válku rozhodnout. Celkové ztráty rakousko-uherské armády dosáhly 180 tisíc mužů, včetně tisíců těch, kteří pocházeli z českých zemí. „Všechny západoevropské národy, jejichž muži bojovali na jatkách Velké války, vzpomínají na své padlé s úctou a pietou – Belgičané, Francouzi, Němci, Britové a vůbec všechny národy Commonwealthu, ale i Američané. Čím dále se přesunujeme na východ, tím více vzpomínka na padlé z 1. světové války pohasíná. V České republice je válka asociována především s legionáři a Švejkem. Výsledkem je smutné zanedbávání toho nejdůležitějšího, co zbylo po padlých – jejich památníků ležících mimo území ČR,“ uvádí na svých stránkách Ministerstvo zahraničních věcí České republiky.

Autor:

Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění
Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění

Spousta důchodců si dnes přivydělává, aby zvládli zaplatit stále rostoucí výdaje a nemuseli se spoléhat na pomoc svých blízkých. Podobně tomu bylo...