Pondělí 6. května 2024, svátek má Radoslav
130 let

Lidovky.cz

Bojové psy politici řeší pozdě

Česko

Útok rotvajlera na dítě opět rozproudil debatu o chovu rizikových plemen * Politici volají: Chceme zpřísnit pravidla

PRAHA / MŠENÉ LÁZNĚ Víkendový útok rotvajlera, který na severu Čech v obci Mšené Lázně pokousal dívku v předškolním věku, přiměl politiky oprášit návrh na zpřísnění podmínek pro majitele rizikových psích plemen.

Kynologové namítají, že k podobnému kroku se zákonodárci uchýlí vždy v souvislosti s nějakým tragickým útokem. „Jinak to nikdo neřeší,“ konstatuje předseda Českého kynologického svazu Jaroslav Šmolík. „Tím to ale nezatracuji, byl by to rozhodně krok kupředu,“ dodává. Loni se na území Česka odehrálo celkem 1100 nahlášených případů, kdy pes napadl člověka. Dalším útokům chce koalice zabránit.

„Každý takový útok může zkazit život malému dítěti. Naší povinností je tomu předcházet. Obnovíme diskusi o širší zodpovědnosti majitelů psů a o přísnějších podmínkách pro chov bojových plemen,“ vyhlašuje šéf poslaneckého klubu TOP 09 Petr Gazdík.

A přidávají se další. „Podnětem se budeme zabývat, z hlediska trestního práva je pes zbraň,“ vzkázal LN šéf justice Jiří Pospíšil (ODS). „Rozhodně musí být stanoveno, že takové psy může mít jen člověk s čistým trestním rejstříkem, jako je to v cizině,“ dodal ministr vnitra Radek John (VV). Právě příklady z ciziny usvědčují Česko, že problematiku psích útoků dosud zanedbává.

Například ve Vídni musí mít od loňského července majitelé 13 vybraných plemen na své čtyřnohé kamarády zvláštní průkaz. Ten získají jedině složením zkoušky, při níž prokáží, že zvládají psa a jeho chování. Obdobné povolení funguje i v německé spolkové zemi Durynsko. Naproti tomu v Česku zůstává chov bojových plemen neregulovaný. „Existují jen vyhlášky měst, kdy musí pes nosit košík, jinak chov není u nás nijak omezen,“ potvrzuje kynoložka Michaela Kitková.

Šéf kynologů Šmolík namítá, že za normálních okolností není ani na mohutná plemena „zbrojní pas“ potřeba. „Zlý pes se nerodí, to jen někteří lidé mají potěšení, když mají po boku nebezpečného rafana,“ říká Šmolík.

Pokračování na straně 2

Bojové psy politici řeší...

Dokončení ze strany 1

Za přísnější podmínky bojoval naposledy před třemi roky stínový ministr vnitra za ČSSD Jeroným Tejc. Apeloval, aby nebezpečná plemena neměl právo mít kdokoliv. „Mám pocit, že dokud se nestane tragédie, bude vítězit lhostejnost většiny společnosti nad arogancí a bezohledností pár jedinců,“ obává se Tejc. Připomíná, že když se snažil úpravu prosadit, ztroskotal na nezájmu ministerstva zemědělství a na definici nebezpečného plemene. O tu se politici snaží ve spolupráci s odborníky nadále. „Zhruba před půl rokem to téma znovu otevřela poslankyně Klasnová. Hovořili jsme o bojových plemenech, ke konsenzu jsme ale ještě nedospěli,“ popsal LN veterinář Ivo Strauss z Ústřední komise pro ochranu zvířat. Zbrojní pas na čtyřnohého přítele

* Politici chtějí uzákonit, aby takzvaná bojová plemena – třeba pitbul nebo rotvajler – mohl vlastnit jen ten, kdo má čistý trestní rejstřík. Další podmínkou by měla být nutnost pojistky proti případným psem způsobeným škodám.

Autor: