Sobota 21. května 2022, svátek má Monika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Bolesti mohou být minulostí

Česko

Problémy s otékáním nohou spojené s užíváním antikoncepce, nadýmání, napětí v prsou nebo bolesti hlavy už mohou být minulostí. Na českém trhu se objevila hormonální antikoncepce s novým dávkováním. Ta by měla problémy zmírnit.

Při užívání antikoncepčních pilulek trápí řadu žen nevolnost, otékají jim nohy, cítí napětí v prsou, bolí je hlava nebo břicho a potýkají se i se změnami nálady. Může za to kolísání hladiny hormonů. Ta prudce klesne, když žena po třech týdnech pilulky na týden vysadí. Řešením má být antikoncepce, která se užívá v novém dávkovacím schématu. Češky ji mají od září jako jedny z prvních v Evropě.

„Prvních dvacet čtyři dní se užívají aktivní pilulky. Po nich následují čtyři dny užívání pilulek bez účinné látky,“ říká gynekoložka Dagmar Makalová. Klasické schéma napodobuje menstruační cyklus, počítá s jednadvaceti dny aktivních pilulek a sedm dní je pauza. Studie potvrdily, že u moderních pilulek s progestinem je pro ženy příznivější schéma 24/4. Nové schéma se vyznačuje mírnějším poklesem hormonů „V klasickém schématu je pokles hormonů prudký, 58 procent žen trápí nevolnost, nadýmání a otoky, 38 procent žen napětí a citlivost prsou a 70 procent změny nálady, bolesti hlavy a břicha. Lék na bolest kvůli tomu bere 69 procent žen. Řada jich kvůli tomu přestane pilulky brát a vystaví se riziku nechtěného těhotenství,“ uvedla lékařka.

Nové schéma snášejí podle ní ženy lépe proto, že doba bez hormonů je kratší o tři dny a pokles hladiny hormonů je mírnější. Hormon drospirenon, který působí i proti zadržování vody v těle, případné potíže ještě zmírní.

Podle průzkumu Evropské společnosti pro antikoncepci považuje devět z deseti českých žen antikoncepci za přirozenou součást svého života a důležitou metodu plánování rodiny. Hormonální antikoncepci má zhruba polovina Češek, to je dvojnásobek proti roku 1989. Za tu dobu klesly počty potratů na čtvrtinu.

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....