Ve 20 hodin 45 minut a 11 sekund světového času, tedy čtvrt hodinu před jedenáctou večerní v Česku, vstoupil do zemské atmosféry meteoroid o hmotnosti 260 kilogramů. Jeho dráha ležela na území Bavorska.
Svítit začal ve výšce bezmála 100 kilometrů nad povrchem Země v oblasti mezi městy Ingolstadt a Regensburg. Nejjasnější byl nad Norimberkem a pohasl ve výšce 34,5 km nad zemí západně poblíž města Höchstadt, vyplývá ze sdělení webu Astronomického ústavu AV ČR.
Těleso do atmosféry Země vletělo rychlostí 24,4 km/s a světelnou dráhu dlouhou 133,9 km uletělo za 6,4 sekundy.
„Během letu tento superbolid několikrát výrazně zjasnil a maximální jasnosti dosáhl v krátkém výbuchu ve výšce 56,1 km nad zemí, kdy svítil téměř 100x vyšší jasností než je jasnost Měsíce v úplňku. Během letu, zvláště pak v jeho poslední třetině, se tento poměrně křehký meteoroid pravděpodobně kometárního původu o průměru kolem 70-80 cm významně rozpadal a naprostá většina jeho původní hmoty se během průletu spotřebovala,“ uvádí ústav.
Podle něj tak zřejmě žádný makroskopicky úlomek původního meteoroidu, který by stál za systematické hledání, s velkou pravděpodobností na zem nedopadl.
Jak vyplývá z charakteru dráhy a vnitřní struktury meziplanetárního tělesa, jednalo se o malý úlomek komety patřící k Jupiterově rodině komet. Jeho jeden oběh Slunce trval 3,4 roku.
Zaznamenalo ho devět stanic
„Z hlediska popsání a objasnění tohoto vzácného přírodního úkazu je důležité, že byl zaznamenán všemi našimi přístroji, které jsou pro tento účel určené a jsou umístěné na 21 stanicích Evropské bolidové sítě, které leží především na území České republiky, ale také na Slovensku, v Rakousku a Německu,“ píše Astronomický ústav.
Bolid podle něj letěl západně od české hranice s Německem. V době přeletu však bylo jasno jen na některých stanicích, které byly v dosahu jeho viditelnosti, a tak se ho podařilo zaznamenat na celkem devíti stanicích, z nichž většina je právě v ČR. Nejblíže k němu byly stanice ležící v západní části území.
„Tento bolid byl velmi dobře zachycen automatickými digitálními celooblohovými bolidovými kamerami a videokamerami především na stanicích Churáňov a Přimda, nicméně i ze vzdálenějších míst jako z Ondřejova, Růžové, Kuchařovic, Červené a Lysé hory, Veselí nad Moravou a dokonce také až ze slovenského Hurbanova máme dobře použitelné snímky a videozáznamy.“
Jmenované stanice jsou součástí Evropské bolidové sítě, která pokrývá území střední Evropy a jejíž centrum je v Astronomickém ústavu Akademie věd ČR v Ondřejově.
Díky zaznamenání spektra bolidu je možné určit složení původního meteoroidu, ze záznamu pak třeba i průběh fragmentace.
Přesný průběh jeho svícení a čas přeletu zaznamenaly rychlé fotometry, které jsou součástí kamer a dokážou rozlišit pět tisíc vzorků za sekundu.