Neděle 28. dubna 2024, svátek má Vlastislav
130 let

Lidovky.cz

VIDEO: Nad Českem zazářil bolid jasnější než Měsíc, na zem mohly dopadnout úlomky

Česko

  8:49
Extrémně jasný bolid zazářil na obloze v pondělí v noci. Podle odborníků z Českého hydrometeorologického ústavu, kteří na svém Twitteru sdíleli video zářícího bolidu nad Plzní, je reálná šance, že na zem dopadly malé úlomky. Jejich přesnou polohu odborníci z Astronomického ústavu zjišťují.

„Ve 22:45 bylo možné nad západním obzorem spatřit extrémně jasný meteor (bolid)!! V době exploze byl patrně jasnější, než Měsíc v úplňku“ uvedli meteorologové na Twitteru.

Dodali dále, že je reálná šance, že na zem dopadly i malé úlomky. Přesné místo, kam mohly zbytky meteoru dopadnout, zjišťují. Pomoct s výpočtem přesné lokace by mohli hlavně odborníci z Astronomického ústavu.

„Na toto máme v Astronomickém ústavu jedny z největších odborníků na světě, kteří to umí velmi přesně. Máme dokonce i tzv. bolidovou síť - síť kamer, které právě z tohoto důvodu oblohu sledují. Určitě to spočítají během krátké doby a uvidíme,“ uvedli dále.

Výskyt bolidů zaznamenává Astronomický ústav, který spolupracuje i s širokou veřejností. Na jejich stránkách mohou svědci jasných meteorů vyplnit formulář a pomoct s přesnějším zaznamenáním meteorů.

Meteor vs. Meteorid

Meteoridy jsou malé úlomky planetek a komet. Mají rozměr od velikosti zrnka písku až po několik metrů velké balvany. Ty větší vyvolávají v naší atmosféře velmi jasný a vzácný jev, bolid. To je meteor zářící minimálně stejným nebo vyšším jasem než Venuše. Když výjimečně dopadne na zemský povrch, stává se z něj meteorit.

Poslední významný bolid na našem území zaznamenali odborníci letos v noci z 12. května.

„Přesně ve 23 hodin 15 minut a 55 sekund středoevropského letního času vstoupil do zemské atmosféry meteoroid o hmotnosti přibližně 12 kilogramů a poprvé byl zaznamenán ve výšce 88,8 km jen necelých 25 km JJZ od centra Berlína. Těleso se v té době pohybovalo relativně malou rychlostí 15,8 km/s,“ uvedl tehdy Pavel Spurný z oddělení meziplanetární hmoty.

Autor: