Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Bolívie bez peněz, stroje stojí

Česko

Nadbytečná letadla - Zkrachovala další jednání o prodeji bitevníků L 159 Alca

Půlroční vyjednávání o prodeji podzvukových bitevníků L 159 do Bolívie zkrachovala. Země nemá peníze.

PRAHA Další pokus o prodej nepotřebných podzvukových stíhaček L 159 Alca skončil neúspěchem.

Čeští zprostředkovatelé zhruba půl roku vyjednávali v Bolívii o prodeji šesti až deseti bitevníků. Za ně měla česká armáda výměnou dostat střední dopravní letadla CASA, která nutně potřebuje.

Podle zjištění LN totiž jihoamerická strana neměla to základní -peníze. „Nabídli jistý druh obligací, který však zprostředkovatel obchodu odmítl přijmout. Proto byla jednání ukončena,“ řekl LN armádní zdroj obeznámený s průběhem vyjednávání.

Zprostředkovatelem, který měl obchod dohodnout, je evropský zbrojní koncern EADS. Jeho postoji se nelze divit. Bolívie je totiž považována za velmi nestabilní zemi. Tržní hodnota státních dluhopisů by tudíž mohla v několika následujících letech klesnout.

Jednání s Bolívií přitom vypadala velmi nadějně. Podle kusých informací, které o vyjednávání pronikly na veřejnost, už byla dokonce podepsána dohoda o porozumění mezi oběma stranami. Češi se měli zbavit šesti až deseti bitevníků a dostat za ně dvě střední dopravní letadla CASA. Ta nutně potřebují pro dopravu vojáků do zahraničních misí. Jejich dodavatelem měl být stejný zbrojní koncern, který obchod zprostředkovával.

Loni v červnu byl na inspekci v Česku bolivijský ministr obrany Walker San Miguel. Prohlédl si nejen uskladněné letouny v Aeru Vodochody, ale také letecké základny v Čáslavi a Náměšti nad Oslavou. Tehdy tvrdil, že o letouny má jeho armáda zájem. „Ministr řekl, že by nákup našich letadel znamenal pro jejich vzdušné síly ohromný kvalitativní skok,“ řekl v létě LN první náměstek ministryně obrany Martin Barták.

Stát, respektive ministerstvo obrany a jeho partneři tak musí znovu začít hledat potenciálního kupce, který by měl o podzvukové bitevníky zájem. Jejich údržba stojí zhruba padesát milionů ročně. A stroje navíc stárnou. Mluvčí Aera Vodochody Zuzana Koloušková včera pouze řekla, že její kolegové se snaží nepotřebné stroje prodat. „Je několik oblastí, kde jednáme. Nemůžu je však specifikovat,“ odmítla upřesnit.

První plány bitevníku L 159 Alca se na rýsovacích prknech vývojářů v Aeru Vodochody objevily už v roce 1992. O rok později vláda Václava Klause vyslyšela požadavky armády a zadala zakázku na výrobu 72 bitevníků. Bylo to v souvislosti s vyřazením ruských bojových letadel z výzbroje české armády.

Později se však ukázalo, že i kvůli vstupu do NATO a společné ochraně vzdušného prostoru potřebuje Česko letadel méně. „Budeme využívat jednu letku - tedy osmnáct letounů a šest záložních,“ řekla před lety Jindřiška Verešová z ministerstva obrany. Sedmačtyřicet podzvukových bitevníků tak dál stojí zakonzervováno v hangárech Aera Vodochody, které je vyrobilo. „Spolykají“ zhruba padesát milionů korun ročně, tato suma je nutná na jejich udržení v letuschopném stavu.

Ministerstvo obrany se stroje už pokoušelo prodat do Nigérie, kde se však před podpisem smlouvy změnila vláda. V roce 2005 vyjednával tehdejší ministr průmyslu Milan Urban v Chile. Také bez úspěchu.

***

Z historie L-159 Armáda si objednala 72 podzvukových bitevníků L-159. Dnes jich používá jen 24. Jeden letoun se při výcviku zřítil. Zbývajících 47 stojí nyní zakonzervováno v hangárech Aera Vodochody. Jejich údržba stojí zhruba 50 milionů ročně. Česká republika se snaží stroje prodat, zatím bezúspěšně loni skončila jednání s Nigérií, letos s Bolívií.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!