Pondělí 17. ledna 2022, svátek má Drahoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Bombaj: pomoc přišla pozdě, rukojmí zemřeli

Česko

BOMBAJ Pro pět osob, které teroristé zadržovali v bombajském židovském centru Chabad Chubavith, přišla pomoc příliš pozdě. Členové elitního indického komanda, kteří včera večer po dvou dnech obléhání vtrhli do objektu židovské organizace, v něm našli už jen těla pěti rukojmích. Dvě z nich patřila americkému rabínovi a jeho ženě.

Ostré boje včera pokračovaly také na dalších místech v Bombaji, na něž teroristé ve středu zaútočili. Střelba a hlasité exploze se po celý den ozývaly z luxusního hotelu Tádž Mahal. Osamělý atentátník se v něm pohyboval pravděpodobně se dvěma rukojmími. Velitel speciálního indického komanda uvedl, že v budově bylo zhruba padesát mrtvých.

Armádě se včera naopak podařilo získat kontrolu nad pětihvězdičkovým hotelem Oberoi. Vojáci v něm zabili dva atentátníky a evakuovali 143 osob. Byla mezi nimi i posádka letecké společnosti Air France. Uvnitř budovy našli policisté těla 24 lidí.

Indické úřady uvádějí, že při koordinovaných útocích na deset cílů v indické obchodní metropoli zahynulo nejméně 124 lidí, další téměř tři stovky byly zraněny. Počet obětí může ještě stoupnout. Atentáty si vyžádaly také životy nejméně sedmnácti cizinců. Byli mezi nimi Izraelci, Němci, Francouzi, Američané, Brit, Japonec, Ital, Kanaďan, Australan a občan Singapuru. Mezi oběťmi nejsou žádní Češi.

Pokračování na straně 8

Bombaj: pomoc přišla pozdě. Rukojmí zemřeli

Dokončení ze strany 1

Indická policie zatím zatkla devět mužů, které z bombajských útoků podezřívá. Dalších devět údajných teroristů bylo zabito.

Indický premiér Manmóhan Singh ve čtvrtek řekl, že útoky byly zřejmě připraveny ve spolupráci s nejmenovanými teroristickými skupinami ze zahraničí. Pákistán, na nějž se tato poznámka pravděpodobně vztahuje, ale nejmenoval. Indické ministerstvo vnitra nicméně uvedlo, že jeden ze zadržených teroristů byl občan Pákistánu.

Rovněž indický ministr zahraničí Pranáb Mukherdží prohlásil, že první důkazy ukazují spojení ozbrojenců s Pákistánem. Obě země, které spolu v minulosti svedly tři války, dvě z nich o Kašmír, disponují jadernými zbraněmi.

Pákistánský prezident Ásif Alí Zardárí včera telefonoval indickému premiérovi a středeční útoky v Bombaji odsoudil. Pákistán také přistoupil k velice neobvyklému kroku a na žádost Indie povolil vyslání šéfa své vojenské rozvědky ISI, který se má v Bombaji podílet na vyšetřování. Agentura Reuters s odvoláním na indickou pobřežní stráž napsala, že atentátníky mohla k pobřeží přepravit indická rybářská loď.

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...