Pondělí 27. května 2024, svátek má Valdemar
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Bombová smyčka kolem Íránu

Česko

Velkou pozornost a až hystericky kritické reakce vyvolala zpráva skotských novin, že USA v tichosti chystají rozsáhlé bombardování jaderných zařízení v Íránu.

WASHINGTON/PRAHA „Místo určení – Írán?“ napsal sugestivně v titulku skotský list Sunday Herald. „Americké bombardéry jsou nyní schopny v Íránu zničit za jediný den 10 000 cílů,“ přisadil si pak uvnitř článku britský analytik Dan Plesch. „Je to typická americká nepříčetnost a vražedné chování. Jejich úmyslem je zničit, vylidnit a ovládnout,“ komentoval to pak na svých anglicky psaných internetových stránkách ruský list Pravda.

Základem pro tyto silné reakce byla zpráva, která se v neděli objevila ve výše citovaném skotském listu a jíž si včera všimla i další média – například izraelská. Podle ní se Američané v tichosti připravují na případné bombardování Íránu, jehož cílem má být tamní podezřelý jaderný program. K tomuto účelu přesunují na svoji základnu na ostrově Diego Garcia – britské výspě v Indickém oceánu – téměř čtyři stovky bomb speciálně vyvinutých k útoku na podzemní cíle.

Předpokládá se totiž – a z části je to i potvrzeno – že Írán ukrývá klíčové komponenty svého nukleárního programu pod zemí, právě ze strachu před bombardováním. Nechce totiž opakovat „chybu“, na kterou doplatil Irák v roce 1981 při izraelském náletu na jaderné zařízení v Osiraku a před dvěma a půl lety při obdobném útoku nejspíš i Sýrie.

Zprávy o chystaném bombardování Íránu jako poslední možnosti, jak zastavit jeho jaderné ambice, se objevují relativně často. Většinou je ale za možného vykonavatele náletu označován Izrael. Zpráva skotského listu ale uvádí, že Američané by v případě schylující se izraelské akce mohli vzít věci raději do svých rukou.

Článek navíc uvádí i některé konkrétní kroky, které prý už Spojené státy pro případné nálety na Írán podnikají. Je to především již zmiňovaný přesun celkem 387 bomb typu „Blu“, z nichž téměř polovinu mají tvořit masivní 900 kilogramové nálože.

O jejich převozu z vojenského skladiště u kalifornského Concordu prý bylo rozhodnuto v lednu a následně se na internetových stránkách amerického námořnictva objevila výzva pro zájemce o tuto zakázku.

Podle listu Sunday Herald ji získala floridská společnost Superior Maritime Services, která má za převoz dostat téměř 700 tisíc dolarů (necelých 13 milionů korun). „Připravují se na destrukci Íránu,“ citoval skotský nedělník v úvodu článku zmiňovaného analytika Dana Plesche, který vede Centrum pro mezinárodní studia a diplomacii při University of London.

Hrozba snazší než útok Podle něj Spojené státy tyto zprávy nepouští cíleně do světa, což by bylo známkou, že chtějí Írán především zastrašit a přimět jej k diplomatické dohodě ohledně jeho jaderného programu. Jenže opak může být pravdou. Ostatně i občasné zprávy z Izraele o tom, že během vojenských manévrů „byl simulován nálet na Írán“, jsou považovány spíše za snahu přimět Teherán k rozumu bez skutečného použití vojenské síly.

Koneckonců i jeden z účastníků diskuse pod článkem v izraelském deníku Haarec podotkl, že jde spíše o běžný převoz munice – mnoho těchto bomb je prý navíc už teď umístěno v Afghánistánu a Iráku, tedy poblíž íránského území.

USA navíc tento týden v úterý uvedly, že Írán vývoj jaderných zbraní zpomalil a možný útok označil za kontraproduktivní. Generál David Petraeus nicméně také zopakoval, že prezident Barack Obama „explicitně uvedl, že vojenské řešení ze stolu nezmizelo“.

Autor: