Středa 1. května 2024, Svátek práce
130 let

Lidovky.cz

Bombu koupíte v obchodě

Česko

  11:31
PRAHA/LONDÝN - V Londýně do letadla směřujícího do Spojených států nastoupí 22. srpna několik cestujících, kteří jako by se nikdy neviděli. Jeden z nich má v tašce plechovku energetického nápoje, druhý peroxidovou mast nebo odbarvovač na vlasy, třetí Mp3 přehrávač.
Exploze hotelu (Ilustrační animace)

Exploze hotelu (Ilustrační animace) foto: Reprofoto

Když letoun překoná oceán a přiblíží se k americké pevnině, postupně vstanou ze svých míst a jdou na toalety, před nimiž se „náhodou sejdou“.

Podle mnohokrát vyzkoušeného, předem naučeného postupu předají tomu, který má sedadlo nejblíže pilotní kabině, plechovku, gel, akumulátor a součástky z přehrávače. Ten se zavře na toaletě a během chvíle je z neškodných věcí bomba s miniaturní roznětkou. Po chvíli všichni zase sedí na svých místech. Letadlo se začíná chystat na přistání. Nikdy nepřistane.

Tak zní nejpravděpodobnější scénář jednoho ze série devíti nebo deseti teroristických útoků, při nich měly skupiny sebevražedných atentátníků „kaskádovitě“ zničit letadla směřujících z Velké Británie do Spojených států. Spolu s dvaceti až třiceti sebevražednými atentátníky měly zahynout přes tři tisíce lidí.

Podle šéfa Rady národní bezpečnosti USA Michaela Chertoffa byly útoky připraveny na letadla tří amerických aerolinií - American Airlines, United Airlines, Continental Airlines a britských British Airways. „Teroristé plánovali přinést na palubu letadel nevinně vypadající tekutiny, které měly být posléze použity jako výbušniny,“ uvedl Chertoff.

Tekutá „bomba“ podobná těm, které měly být použity během připravované série atentátů, byla v praxi vyzkoušena už před více než deseti lety na Filipínách. Tehdy však letoun filipínských aerolinií výbuch nezničil a ten i s cestujícími dokázal přistát.

Bomba z čehokoli 
V reportáži CNN o možné výrobě bomby chodí reportér po obyčejné samoobsluze a na kameru ukazuje, co všechno mohlo být použito k její výrobě.

Také experti prakticky shodně uvádějí, že bombu, která by byla schopna zničit dopravní letadlo, dokáže vyrobit prakticky kdokoli a téměř z čehokoli. A nemusí to být jenom tekutina.

„Takový člověk si pak vezme do letadla třeba krajíc ztvrdlého chleba, v letadle ho nadrobí najemno a má palivo. Pak už mu stačí okysličovadlo, například dusičnan,“ řekl pro LN expert na výbušniny Roman Nováček. I v češtině se lze na speciálních internetových stránkách dozvědět, nejen jak vyrobit tekuté výbušniny podobné těm, které měly být použity britskými islámskými teroristy, ale i jak odpálit nálož pomocí mobilního telefonu nebo autíčkem na vysílačku.

Bezpečnostní experti varují, že pouhými kontrolami cestujících nelze atentátům podobným těm připravovaným nikdy spolehlivě zabránit. „Takové výbušniny lze vyrobit velice lehce a stačí jich poměrně malé množství,“ řekl pro The Independent britský expert na výbušniny Sidney Alford.

Jedinou skutečně účinnou metodou je odhalit atentáty předem - prací policie a tajných služeb, jako se to povedlo nyní ve Velké Británii.

Autoři: