Pondělí 27. května 2024, svátek má Valdemar
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Bomby, mrtví a uprchlíci

Česko

Válka na Kavkaze – Gruzínci opouštějí jihoosetinské území

Gruzie se o víkendu změnila ve válečnou zónu * Rusové přiměli Tbilisi k ústupu

TBILISI/PRAHA Zprávy z bojiště se různí, z mozaiky protichůdných tvrzení ale vychází zřetelné sdělení – Gruzíncům se nepodařilo získat kontrolu nad odbojnými oblastmi, naopak svoji pozici zde posílili Rusové. I oni sice utrpěli vojenské ztráty – zraněn byl i jejich oblastní velitel Anatolij Chruljov – ale jsou to jejich tanky, které nakonec vystřídaly gruzínské jednotky ve správním středisku Jižní Osetie Cchinvali. Gruzínci se stáhli nejen z města, ale opustili i většinu jihoosetinského území – byť se bránili slovu „prohra“.

Nejasný zůstává výčet obětí. Gruzínské odhady se včera pohybovaly mezi 90 a 150 mrtvými, ruské zdroje hovořily až o dvou tisících obětech. Mezi nimi je množství civilistů, a to jak ze samotné Jižní Osetie, tak dalších míst. O víkendu totiž byly hlášeny ruské nálety na minimálně čtyřech místech: ve městě Gori, v černomořském přístavu Poti, kolem Kodorské soutěsky v Abcházii a dokonce i v okolí gruzínské metropole Tbilisi. Z oblasti bojů také proudily tisíce uprchlíků.

Moskva pojala své vojenské angažmá v Gruzii, kam poslala stovky tanků a tisíce vojáků, jako „odplatu“ za gruzínský vpád do Jižní Osetie. Ruský prezident Dmitrij Medveděv v této souvislosti včera mluvil o „genocidě“. A jeho předchůdce a současný premiér Vladimir Putin se nechal dokonce slyšet, že Tbilisi definitivně ztratilo právo na správu Jižní Osetie, Pohnuté zprávy o tragických následcích bojů ovšem přicházely z obou stran. „Gruzínské tanky pálily na všechno, co bylo před nimi, včetně žen a dětí,“ citovala například agentura Reuters uprchlíka z Jižní Osetie. Podobný výčet nevinných obětí ovšem uváděli i očití svědci z gruzínského města Gori, kde Rusové při náletu na vojenskou základnu zasáhli i obytné domy. „Některé hořely, byly tam desítky mrtvých těl a pobíhali tam zakrvácení civilisté. Mezi oběťmi byli ženy, děti i staří lidé,“ popisoval scenérii sobotního náletu zpravodaj agentury AP.

Ohnisek bojů o víkendu mezitím přibývalo. Další gruzínská oblast ovládaná separatisty – Abcházie – povolávala do boje proti centrální gruzínské vládě rezervisty a i zde byly hlášeny několikatisícové ruské posily. Podle gruzínské vlády zde Rusové bombardovali Kodorskou soutěsku – strategickou přístupovou oblast k Černému moři – a město Zugdidi.

Dalším zdrojem napětí se stala přítomnost ruské vojenské flotily u gruzínských břehů Černého moře, konkrétně v blízkosti přístavu Poti. Podle ruských médií se Moskva připravovala na námořní blokádu Gruzie, ruské úřady ale připustili „pouze“ záměr provádět prohlídky gruzínských lodí. V souvislosti s ruskou námořní blokádou – či „kontrolami“ – se objevila i hrozba dalšího rozšíření konfliktu. Ukrajinské úřady totiž oznámily, že ruské lodě nepustí zpět do přístavu Sevastopol, který má Moskva v dlouhodobém pronájmu.

Autor: