Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

Boom z devadesátých let skončil

Česko

Neziskové organizace - Některé se rozplynou, jiné mohou být i velký byznys

BRNO Podnikání ve službách. Tak charakterizuje většinu současných neziskových organizací Jaromír Hron, předseda Asociace nestátních neziskových organizací Jihomoravského kraje. Ta sdružuje asi osm desítek organizací. které mají na patnáct tisíc členů a poskytují služby pro nejméně dvakrát tolik lidí.

* LN Neziskové organizace si obvykle nejvíce stěžují na nedostatek peněz. Je to skutečně s jejich financováním tak hrozné?

Pomineme-li vlastní příjmy organizací, jsou v zásadě dvě cesty, a to evropské peníze, a tuzemské dotace a granty. Získat evropské peníze do neziskovky je díky našim politikům a úřednickým byrokratům nejtěžší v celé eurozóně. Jde to, ale nedosáhne na ně každá neziskovka, protože to vyžaduje mít poměrně velkou zásobu volných finančních prostředků dopředu. Tuzemských peněz je málo, natékat začínají až koncem května, a to pravidelně každý rok. A některé organizace těch pět měsíců finančně nepřežijí.

* LN Víte, která oblast je nyní nejvíce v ohrožení?

Jednoznačně dětské a mládežnické organizace. Tady musíme začít skloňovat sousloví „neformální výchova“. Vedle formální výchovy, tedy školního vzdělání, musí, a na tom trvám, nastoupit dětské a mládežnické neziskové organizace, které mají za léta svého působení vypracovanou metodiku výchovy mládeže v sociálních dovednostech, rozvoje a upevnění etických a volních vlastností a podobně. To nezvládá škola a bohužel ani převážná část rodičů. A jedině v obou výchovách vzdělaná nastupující generace bude vytvářet dost prostředků na naše a své důchody a nebudeme vrážet peníze do programů pro vyloučenou a nezaměstnanou mládež. O drogách nemluvě.

* LN Kolik členů sdružuje vaše asociace?

Ono to ani dobře nejde spočítat. Asociace nestátních neziskových organizací Jihomoravského kraje spojuje v současné době okolo pětaosmdesáti subjektů. Ty, které jsme oslovili a které se dosud nestaly našimi členy, mají jeden ze tří důvodů, proč tomu tak je. Buď pro ně je příliš vysoký šestisetkorunový roční příspěvek, nebo nevěří, že se nám podaří rychle změnit jejich nelehkou finanční situaci, anebo naopak věří, že se jim ji podaří vylepšit vlastní cestou, mimo asociaci.

* LN Kolik v současnosti působí neziskových organizací v kraji?

To nikdo neví a ani v dohledné době vědět nebude. Může za to nedokonalá legislativa, kterou žádná předchozí vláda neřešila. Až ta současná to má ve svém programovém prohlášení a věci se daly do pohybu. Do konce roku by měl být návrh zákona (se kterým ne všechny neziskovky souhlasí) předložen vládou do parlamentu. Pak s hrůzou čekáme, co s tím udělá „lidová poslanecká tvořivost“.

* LN Tak alespoň odhad, prosím.

Protože je neziskový sektor velmi pestrý, máme zato, že v Jihomoravském kraji je zhruba 300 až 400 neziskovek, které mají svoji vlastní elektronickou poštovní schránku. Ty, které ho nemají, nemáme finanční sílu zjistit. Z uvedeného počtu ale jenom asi 150 je ochotno reagovat na elektronickou korespondenci, která přesahuje rámec jejich vlastních aktivit. Zbývá ještě skupina těch, které by mohly korespondovat, ale odmítají se bavit s ostatními o věcech společného zájmu. To jsou například charita, hasiči, Český olympijský výbor, myslivci, rybáři a pár dalších patřících do pomyslné kategorie „šlechta“, nebo jde o organizace zřizované například obcemi či jejich příspěvkovými organizacemi za účelem získání finančních prostředků i z toho mála, které je určeno pro „klasické“ neziskovky.

* LN Dá se říci, jestli neziskovek přibývá nebo ubývá?

Přibývá. V jiných oblastech než dříve, zakládají si je třeba šermíři. A neubývají - umírají, rozplynou se, zmizí, nikdo o tom neví, ale v registraci ministerstva vnitra zůstávají, neboť není právně vymahatelná a postižitelná povinnost nahlásit, že končí. S devadesátými lety, kdy neziskovky prožívaly boom, se současná situace nedá srovnat. Tehdy to byl porevoluční optimismus s představou, že začínáme tam, kde jsme ve čtyřicátém osmém skončili. Dnes jsou neziskovky podnikáním ve službách.

* LN Proč část organizací zaniká?

Dojdou jim postupně peníze, snižují své výdaje, až jsou pod hranicí životního minima, pak tiše odejdou ze scény a zbylí členové odejdou na pracovní úřad.

* LN Je nějaká oblast, kam ještě nezasahují?

Snad už ani ne. Dneska jsou neziskovky i velký byznys, když to uchopí ti správní chlapíci.

* LN Kde získá člověk potřebné informace, která z organizací by mu mohla pomoci?

Například v Informačním centru mládeže YMCA v Brně ve Vaňkovce 1, kde zájemcům poradí a vyhledají jakoukoliv informaci z oblasti neziskovek. Zadarmo. Ajsou i jiná informační centra, která provozují neziskovky zdarma či za drobný peníz.

* LN Roky se slibovalo, že vznikne seznam všech neziskovek, které v Brně jsou. Už existuje?

Ano, byl vypracován na zakázku pro krajský úřad. Pokud vím, měl by být umístěn na jeho webových stránkách. Nikdy však nebude obsahovat všechny, pokud to nenařídí zákon. Ale aby byl alespoň přiměřeně pravdivý, musí být aspoň dvakrát ročně aktualizován. A víte, kolik to stojí? Já ano.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Brno

Autor: