18. prosince 2007 12:29 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Bortel na radnici končí. Zatím

Michal Bortel | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Michal Bortel | foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

BRNO Kontroverzní sociální demokrat Michal Bortel už není starostou městské části Brno-střed. Šestadvacetiletý politik včera sám rezignoval. Učinil tak dříve, než ho mělo zastupitelstvo odvolat.

Radní za koaliční ODS požádali, aby poslední letošní schůze zastupitelstva jednala o starostově odchodu. „Není to návrh na odvolání, ale na rezignaci,“ prohlásil občanský demokrat Robert Kerndl. Tu označil za „čestný odchod“. Současně však předložil návrh, aby zastupitelstvo starostu odvolalo.

Když Bortel viděl, že zařazení návrhu na program hladce prošlo, sám oznámil rezignaci. „Prohlasování tohoto bodu je jednostranným porušením koaliční smlouvy,“ prohlásil. Vzal si poznámkový blok, opustil předsednický stůl a sedl si mezi řadové zastupitele ČSSD.

Sociální demokracie hodlá o Bortelovi znovu jednat
Stejné stanovisko jako Bortel zastávají i další sociální demokraté. „Koaliční smlouva jasně vymezovala, která strana obsadí místo starosty. Toto je jasné porušení,“ prohlásil šéf brněnské ČSSD Jeroným Tejc.

Městskou část nyní bude řídit místostarostka Dagmar Hrubá (ODS), Bortelova předchůdkyně v křesle starosty. Politici předpokládají, že nového starostu zvolí až v lednu. „Trvám na tom, že jsme koaliční smlouvu neporušili. To by se stalo, kdybychom zvolili nového starostu, na jehož obsazení má podle smlouvy nárok ČSSD,“ uvedl radní Pavel Blažek z ODS. Jeho kolega Kerndl oznámil, že nyní budou jednat s ČSSD o dalším postupu. Podle něho bylo další setrvávání Bortela ve funkci neudržitelné.

Sám Bortel, který zůstává předsedou klubu ČSSD, se zatím nechce k dalšímu postupu příliš vyjadřovat. „Věřil jsem, že ODS bude respektovat koaliční smlouvu. Neproběhla ani žádná oficiální schůzka,“ oznámil. Sociální demokraté se podle Tejce sejdou ve čtvrtek, rozhodnou ale zřejmě spíše v lednu.

O důvodech odvolání nechtějí zúčastnění mluvit. ODS stejně jako opoziční strany opakovaně kritizovala Bortelovy chyby, nekoordinování postupu a další problémy. Navíc podle některých jejích zástupců jednal o tom, že by místo s ODS byla ČSSD v koalici s lidovci a zelenými i za tu cenu, že by všichni radní byli placení.

Bortel neřekl, zda by se do funkce vrátil

Bortel naopak řekl, že „o skutečných důvodech nemůže hovořit veřejně, je známo, že nechci a nebudu dělat věci nezákonné“. „Byl jsem o námitkách ODS ochoten jednat, čekal jsem, že o to požádají. Ale způsob, který zvolili, považuji za nekorektní,“ upřesnil Tejc, podle něhož se vše může projevit na další spolupráci ČSSD a ODS na úřadě. Sám Bortel nechtěl přiblížit, zda by se vrátil například v jiné koalici.

Šestadvacetiletý Bortel se ujal funkce před rokem po složitém vyjednávání. Účastníci schůzek už tehdy tvrdili, že jeho ambicí bylo stát se starostou. Po měsíci ve funkci se zhroutil, další měsíc zůstal na zdravotní dovolené. Poté opakoval některé kontroverzní kroky, jako omezení práce části úředníků, zákazy komunikace pracovníků úřadu s médii a jiné. Kvůli nesouhlasu se starostou odstoupila z klubu ČSSD zastupitelka Šárka Janská.

Bortel zůstává členem zastupitelstva Brna-středu, je také členem krajského zastupitelstva a advokátním koncipientem. Po určitou dobu byl asistentem poslance Michala Pohanky, stále má živnostenský list na sekretářské a překladatelské činnosti a na poradenství v oblasti podnikání a řízení.

Najdete na Lidovky.cz