Neděle 26. května 2024, svátek má Filip
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Borůvky – modré zlato

Česko

Borůvkáři mohou denně nasbírat šedesát až sto litrů plodů. Při běžné výkupní ceně si tak mohou vydělat tři až čtyři tisíce korun denně.

PRAHA Sběr lesních plodů je slušný byznys. Podle statistik České zemědělské univerzity z lesa lidé ročně odnesou asi čtyřicet tisíc tun hub, borůvek, malin, ostružin a dalších plodů. Na borůvky z toho připadá necelých deset tisíc tun. To je kilogram na každého Čecha.

„Podle našich průzkumů je v běžných cenách hodnota borůvek, které lidé z lesa ročně odnesou, přes sedm set milionů korun,“ řekl LN Luděk Šišák z Fakulty lesnické a dřevařské ČZU. Většinu si podle něj lidé odnesou domů pro svou osobní potřebu. „Na trhu se tak objeví jenom menší část lesních plodů, kterou dále lidé prodávají,“ míní Šišák.

Lidé, kteří „průmyslovým“ sběrem borůvčí ničí, jsou problém i pro „šetrné“. „Naši sběrači se chovají ohleduplně, sbírají tak, aby se na stejné místo mohli vrátit i příští rok,“ řekla LN živnostnice Lucie Navrátilová, která od sběračů borůvky vykupuje a potom prodává ve stáncích u supermarketů. Podle jejích odhadů se výkupní cena kilogramu borůvek (asi 1,5 litru plodů) pohybuje kolem devadesáti korun. Litr borůvek pak na stánku stojí mezi osmdesáti až sto padesáti korunami. „Někteří lidé si berou na sběr i neplacené volno, je to pro ně výhodné,“ uvedla Navrátilová s tím, že průměrně mohou nasbírat šedesát litrů plodů denně.

Právě vysoké denní výdělky vedou některé sběrače k ničení porostů ve snaze nasbírat co nejvíce. Strážci Krkonošského národního parku se jim v tom snaží zabránit. Pokud předpokládají, že přijede hodně borůvkářů i ze zahraničí, koordinují akce s policií.

„Mnohdy jak borůvkáři uvidí zelenou uniformu strážce, odhodí, co nasbírali, a prchají,“ řekla Machačová. Strážci pak borůvky vysypou na zem a nechají je ptákům a lesní zvěři.

„Uvítali bychom, kdyby bylo možné si takto zabavené plody nechat a nasušit na krmivo na zimu. To si nyní musíme totiž nechávat míchat u specializovaných firem, což je drahé,“ říká Alena Machačová.

***

„Mnohdy jak borůvkáři uvidí zelenou uniformu strážce, odhodí, co nasbírali, a prchají,“ říká mluvčí národního parku Alena Machačová

Autor: