Úterý 30. května 2023, svátek má Ferdinand
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Bouře opět udeřily. Bez proudu byly desetitisíce míst, silný vítr bral střechy

Česko

  20:47aktualizováno  22:16
Silné bouřky se v pondělí odpoledne prohnaly republikou. Silné poryvy větru lámaly na Pardubicku stromy a větve, a to hlavně na západě kraje. Na Vysočině pak hasiči měli kvůli pondělním bouřkám přes 60 výjezdů. Znojemsko zasáhla bouře s kroupami, místy napadla vrstva až 30 centimetrů. Společnost ČEZ eviduje v Česku k 21:00 zhruba 20 tisíc domácností bez proudu.

V Pardubickém kraji měli první bouřkovou vlnu kolem poledne, druhá udeřila po 17. hodině. Reportérka MF DNES potvrdila, že například v Heřmanově Městci padaly kroupy o velikosti pingpongových míčků. „Kroupy rozbíjely tašky a skleníky. Vítr bral ze střech tašky a proud vody unášel ulicemi Chrudimi popelnice,“ hlásila krátce po 17. hodině redaktorka MF DNES.

Úplně nejhorší situace je podle slov operačního důstojníka hasičů u Ronova nad Doubravou v části Mladotice, Heřmanově Městci a Chrudimi. „V Ronově nad Doubravou odstraňujeme nejvíce utržených střech,“ uvedli na Twitteru hasiči z Pardubického kraje.

Mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková v souvislosti s tím doplnila, že hasiči neustále odstraňují popadané stromy. „Déšť pak způsobil zatopení několika sklepů i parkoviště,“ řekla Horáková s tím, že místní tvrdí, že se Mladoticemi, které jsou místní částí Ronova, prohnalo tornádo.

Meteorologové z Českého hydrometeorologického ústavu na svém facebookovém účtu potvrdili, že se na Pardubicku v pondělí večer objevila supercela. „Další možná supercela je na Vysočině jihozápadně od Jihlavy. Bouřková buňka se rozdělila na dvě a ta pravostáčivá dále sílí a postupuje dál na východ,“ uvedl ČHMÚ.

V Pardubickém kraji bylo kvůli silným bouřkám k 18. hodině 26 tisíc domácností bez elektřiny. I po 21:00 je stále bez proudu 5 tisíc domovů. „V Pardubickém kraji jde o 15 poruch na vedení vysokého napětí, k 21:00 jich zůstávalo osm. Nejpostiženější je Pardubicko a Chrudimsko, Ústí nad Orlicí a Svitavsko. Na odstraňování poruch pracujeme, budeme samozřejmě pracovat i v noci, abychom obnovili dodávku, co možná nejdříve,“ hlásila v pondělí večer mluvčí skupiny ČEZ. V sousedním Královéhradeckém kraji zůstávají dvě poruchy na Náchodsku a Rychnovsku, bez proudu bylo asi 650 domácností.

Ve Středočeském kraji zůstává po bouřích bez proudu 13 tisíc domácností. Celkem eviduje společnost ČEZ v Česku k 21:00 zhruba 20 tisíc domácností bez proudu. „V tuto chvíli máme 31 poruch na vedení vysokého napětí. Příčinou jsou nejčastěji zásahy bleskem nebo popadané stromy do drátů,“ uvedla mluvčí. Nejpostiženějšími oblastmi jsou Chrudimsko, Havlíčkobrodsko, Kutnohorsko, Kolínsko a také Berounsko.

Řadu závad se ale již technikům podařilo odstranit. Nejhorší situace byla kolem 18:00, kdy bylo dodávek proudu asi 70 tisíc domácností. Z toho 30 tisíc jich bylo ve středních Čechách a přibližně 27 tisíc v Pardubickém kraji.

Vysočina se potýkala s výpadky dodávek elektřiny

Na Vysočině měli hasiči kvůli pondělním bouřkám přes 60 výjezdů, hlavně kvůli stromům spadlým na vozovky. V Žirovnici na Pelhřimovsku a v Golčově Jeníkově na Havlíčkobrodsku zajišťovali poškozené střechy. Kvůli výpadku dodávek elektřiny byl před 17:30 přerušený provoz na rychlíkové trati mezi Golčovým Jeníkovem a středočeskou obcí Vlkaneč. Vyplývá to z údajů na webech krajských hasičů a Českých drah.

Popadané stromy začali hasiči odklízet ze silnic po poledni, nejvíc zásahů měli na Třebíčsku. „Všechny události se obešly bez zranění,“ uvedla Nikola Pátková za krajské hasiče.

Podle mluvčího společnosti EG.D Romana Šperňáka bylo po bouřkách k večeru bez elektřiny asi 700 odběratelů v okolí Telče na Jihlavsku a mezi Jemnicí a Moravskými Budějovicemi na Třebíčsku. „Pracujeme na tom, abychom to opravili,“ řekl.

Firma ČEZ evidovala na Vysočině k 20:00 tři poruchy na vedení vysokého napětí, které neomezily žádné odběratele. Uvedla to mluvčí Šárka Lapáčková Beránková.

Meteorologové v pondělí varovali před velmi silnými bouřkami s nárazy větru i kolem 90 kilometrů v hodině, kroupami a přívalovým deštěm. Pro Vysočinu výstraha platí do půlnoci.

Znojemsko zasáhla večer bouře s kroupami

Místy napadla vrstva až 30 centimetrů, řekl mluvčí hasičů Jaroslav Mikoška. V obci Skalice je podle něj poškozená střecha bytového domu. Hasiči zasahují i v jiných obcích.

Znojemsko zasáhla bouře s kroupami, místy napadla vrstva až 30 centimetrů. (20. června 2022)

Hasiči evidují na Znojemsku desítku událostí. „Ve Skalici je poškozená střecha, dvě události jsou v obci Višňové. V Moravském Krumlově je poškozený sloup a v obci Křepice máme rozbité střechy a kroupy do výšky 30 centimetrů,“ vyjmenoval část událostí Mikoška.

Kroupy napadly už minulý týden v Olešnici na Blanensku, kde vrstva dosahovala výšky až 40 centimetrů. I v pondělí hasiči v souvislosti s počasím měli několik desítek výjezdů především na Blanensku, kde uklízeli popadané stromy nebo čerpali vodu ze sklepů.

Hasiči v Olomouckém kraji zasahovali u utržených střešních krytin

Popadané stromy, čerpání vody a na některých místech i uvolněné plechy na střechách zaměstnávaly hasiče v Olomouckém kraji od pondělního odpoledne, kdy se v regionu objevily první bouřky. Hasiči mají na kontě dvě desítky výjezdů, zasahovali po celém kraji. Podle mluvčích hasičů se bouřky, které prošly krajem ve dvou vlnách, obešly bez dramatických událostí.

Bouřkový pás prošel přes Olomoucký kraj nejprve kolem 14:00 a poté ve večerních hodinách. V první fázi řešili hasiči například utržené střešní krytiny v Jeseníku a v České Vsi, kde provizorně zajistili střechu na budově v průmyslovém areálu. Kromě Jesenicka vyjížděli hasiči také na Přerovsku, informovala mluvčí hasičů Lucie Balážová.

V další fázi museli hasiči odklízet popadané stromy, na některých místech po prudkých deštích čerpali vodu. Ve večerních hodinách se už situace uklidnila.

Na velmi silné bouřky upozorňovali meteorologové. Přívalové deště místy zvýšily také hladiny toků, nikde však nedosahují podle informací Českého hydrometeorologického ústavu povodňového stupně.

Výstraha před bouřkami platí pro Jihomoravský, Olomoucký, Zlínský a Moravskoslezský kraj až do půlnoci.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!