Pátek 30. října 2020svátek má Tadeáš 11 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Rozjel kauzu Rath, Bradáčová si ho 'stáhla' do Prahy

Státní zástupkyně Lenka Bradáčová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Státní zástupkyně Lenka Bradáčová. | foto:  Jan Zatorsky, Lidové noviny

PRAHA V minulosti se osvědčili a nebojí se neotřelých přístupů k vyšetřování. Šestice zástupců získala po příchodu Lenky Bradáčové prestižní posty na Vrchním státním zastupitelství. Jedním z nich je třeba ústecký zástupce Jiří Pražák, který nainstaloval odposlechy do kanceláří spolupracovníků Davida Ratha.

Šéfka úřadu tvrdí, že jde pouze o dočasnou stáž, při níž mají načerpat nové zkušenosti.  

Dva a půl roku měla protikorupční policie na stole dokumenty dokazující vyvádění peněz z pražského dopravního podniku, na rozkrádání firmy upozorňoval také Nadační fond proti korupci, jenže se nic nedělo. K ráznému řezu v podobě razie na ředitelství podniku se odhodlalo až Vrchní státní zastupitelství v Praze pod vedením Lenky Bradáčové.

ČTĚTE TAKÉ:


A stejně úřad postupoval i v dalších ožehavých kauzách: přímo na ministerstvo práce a sociálních věcí si kriminalisté přišli pro náměstka Vladimíra Šišku, následovalo několik razií kvůli daňovým podvodům, ve vazbě skončil soudce Městského soudu Prahy 2 Ondřej Havlín.

V minulosti se osvědčili

Ačkoliv jsou kauzy spojovány především s tváří Bradáčové, za oživením stojí také změny v 6. odboru zastupitelství, který se zabývá korupcí a velkou ekonomickou kriminalitou. Bradáčová si tam "stahuje" schopné a ambiciózní zástupce z krajů, kteří se v minulosti osvědčili.

Aktuálně je jich na Vrchním státním zastupitelství na stáži šest. "Chci, aby získali zkušenost s kauzami, které se zde zpracovávají. Je to vždy po konzultaci a se souhlasem šéfa úřadu, odkud přicházejí," řekla Bradáčová serveru Lidovky.cz.

Podobná praxe je prý obvyklá, novinkou je ale doba, jakou zástupci zkušenosti získávají. "Jsem zastáncem toho, že stáž nemůže být na čtyři měsíce, protože kauza se pak nedá vůbec zpracovat. Stáže by měly být roční, aby stihli celou kauzu dozorovat. Mám tu třeba státní zástupkyni, která tu byla na stáži a nyní si kauzu zastupuje před soudem," popisuje šéfka vrchního zastupitelství.

Rozjel kauzu Rath

O jaká jména se jedná, nechce zatím prozradit, "Dozvíte se o nich až v souvislosti s jednotlivými případy," říká jen. Jedním ze šestice je nicméně mladý ústecký státní zástupce Jiří Pražák, který rozjel vyšetřování kauzy kolem středočeského hejtmana Davida Ratha. Ačkoliv navenek vyšetřování prezentovala právě Bradáčová, práci policistů řídil on. 

"Jsem tu dočasně přidělen na dobu jednoho roku," potvrzuje a připouští, že právě kauza Rath se mohla stát jeho jízdenkou do Prahy. "Předpokládám, že to je na základě předchozích zkušeností s mojí prací, ať už v kauze Rath nebo jiné."  Ostatně nyní má na starosti zdravotnickou větev případu a prověřování firem kolem spojených s korupcí ve středních Čechách.

Stálé místo pro ně nemám

"Až skončí doba dočasného přidělení, budu pokračovat v Ústí," plánuje Pražák. Trvalé angažmá podle Bradáčové zatím nečeká na žádného ze zástupců. "Nemám volná místa, takže nemohu nikoho obsazovat," tvrdí.

Stále místo na Vrchním státním zastupitelství naopak dostal Adam Borgula, klíčová osoba ve vyšetřování korupce v dopravním podniku. Před příchodem na Vrchní státní zastupitelství Borgula jako obvodní státní zástupce dozoroval případ údajného uplácení ve Státním fondu životního prostředí, na které upozornil ministerský úředník Libor Michálek.

Adam Bašný

Adam Bašný

Bradáčová zavedla nekompromisní personální politiku hned po svém nástupu do čela zastupitelství. Na státní zástupkyni Petru Pavlánovou podala kárnou žalobu, státní zástupkyni Soně Bělohlávkové známé dozorováním nejzávažnějších kauz odebrala všechny spisy, propustila několik lidí včetně tiskové mluvčí. Za náměstka si naopak vybrala Adama Bašného, který veřejně kritizoval postup v kauze Čunek, za což byl odvolán.

Ondřej Golis

Autor

Ondřej Golisondrej.golis@lidovky.czČlánky

Dala jsem přednost rodině, říká v otevřené zpovědi čerstvá padesátnice Csáková

Prof. RNDr Jaroslav Flegr, CSc. (parazitolog a evoluční biolog). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Bez vytáček a věcně mluví o svých kulatinách, stejně jako o úspěších, pádech a podivných životních obdobích. Ilona...

ANALÝZA: Boj o Karabach popírá ideologii. Zajímavou roli hraje Izrael

Prof. RNDr Jaroslav Flegr, CSc. (parazitolog a evoluční biolog). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nově rozdmýchaný ozbrojený konflikt mezi Arménií a Ázerbájdžánem je v mnoha lidových veřejných diskusích popisován jako...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Prof. RNDr Jaroslav Flegr, CSc. (parazitolog a evoluční biolog). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Jak začít s lepkem? Zkuste lahodnou kaši bez přidaného cukru
Jak začít s lepkem? Zkuste lahodnou kaši bez přidaného cukru

Rohlík ani piškoty nejsou vhodné potraviny k seznamování organismu dítěte s lepkem. Ideální variantou může být dobře stravitelná, lahodná kaše bez...