26. června 2016 16:43 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Nepropadal bych panice, ale brexit povzbudí další řvouny, říká Schwarzenberg

Karel Schwarzenberg. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Karel Schwarzenberg. | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA Výsledky britského referenda nenaznačují dobrý vývoj, česká diplomacie má teď před sebou těžký úkol vybudovat s novou Británií silné vztahy, řekl poslanec a bývalý ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09). „Nesmíme dopustit, aby se vztahy ochladily. To by bylo holé neštěstí pro obě strany,“ uvedl přímo z Londýna v telefonickém rozhovoru pro Lidovky.cz.

Lidovky.cz: Jak hodnotíte výsledky britského referenda, jehož závěrem je, že Evropská unie přišla o jednoho z nejvlivnějších členů?
Není to dobrý vývoj. Jde o složitou situaci, ale musíme to zvládnout. Zejména naše diplomacie má teď těžký úkol tlumit rozčílení, které se objevilo například v Bruselu, ale i jiných městech. Britové se zkrátka svobodně rozhodli. Na druhou stranu je to pátá největší ekonomika světa, s tím musíme počítat. Musíme vybudovat nejlepší nové vztahy s Británií, která se už nepočítá do půdorysu Evropské unie. To ale neznamená, že s ní teď budeme tvrdě zacházet. Doporučuji pravý opak.

Lidovky.cz: Prezident Miloš Zeman v neděli varoval před ochlazením politických vztahů v Evropě. Vidíte to též jako reálnou hrozbu?
Británie je jedna z nejdůležitějších zemí Evropy a Evropská unie bez ní bude velice ochuzena. Musíme se snažit vztahy s Británií vybudovat co nejsilněji. Nesmíme dopustit, aby se vztahy ochladily. To by bylo holé neštěstí pro obě strany.

Lidovky.cz: Ve Skotsku se v souvislosti s výsledky referenda hovoří o možné blokádě brexitu, též o plánu zahrnujícím odtržení Skotska od Velké Británie. Je to možný scénář?
Nesmíme zapomenout, že se to celé nebude dít během jednoho týdne. Proces bude trvat minimálně dva roky. Musí se vyjednat nová smlouva a odchod Británie z EU musí schválit parlament z Westminsteru. To všichni opomínají. Nějaký čas se to potáhne - parlament musí sdělit, co by se mu líbilo, a to se pak bude projednávat. Nebude to tak jednoduché, jak si mnozí myslí.

Lidovky.cz: Vyvolá podle vás brexit dominový efekt mezi členskými státy Evropské unie? Rozhodnou se pro odchod z unie i další země?
Prozatím nevidím konkrétní země, jako spíše jednotlivé partaje, které se o to snaží dlouhodobě. Budou řvát. Například strana Marinne Le Pennové (Národní fronta, francouzská nacionalistická strana - pozn. red.) a tak dále. Uvidíme, jak se to bude vyvíjet a jestli to bude vůbec lákavé. Nepropadal bych panice.

Šárka Kabátová

Autor

Šárka Kabátovásarka.kabatova@lidovky.czČlánky

Nevíte, co vařit? Inspirujte se
Nevíte, co vařit? Inspirujte se

Uvařte rodině něco dobrého.

Najdete na Lidovky.cz