Pondělí 24. ledna 2022, svátek má Milena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nepropadal bych panice, ale brexit povzbudí další řvouny, říká Schwarzenberg

Česko

  16:43
PRAHA - Výsledky britského referenda nenaznačují dobrý vývoj, česká diplomacie má teď před sebou těžký úkol vybudovat s novou Británií silné vztahy, řekl poslanec a bývalý ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09). „Nesmíme dopustit, aby se vztahy ochladily. To by bylo holé neštěstí pro obě strany,“ uvedl přímo z Londýna v telefonickém rozhovoru pro Lidovky.cz.

Karel Schwarzenberg. foto:  Petr Topič, MAFRA

Lidovky.cz: Jak hodnotíte výsledky britského referenda, jehož závěrem je, že Evropská unie přišla o jednoho z nejvlivnějších členů?
Není to dobrý vývoj. Jde o složitou situaci, ale musíme to zvládnout. Zejména naše diplomacie má teď těžký úkol tlumit rozčílení, které se objevilo například v Bruselu, ale i jiných městech. Britové se zkrátka svobodně rozhodli. Na druhou stranu je to pátá největší ekonomika světa, s tím musíme počítat. Musíme vybudovat nejlepší nové vztahy s Británií, která se už nepočítá do půdorysu Evropské unie. To ale neznamená, že s ní teď budeme tvrdě zacházet. Doporučuji pravý opak.

Veto brexitu? Premiérka naznačila, že Skotové mohou blokovat opuštění EU

Lidovky.cz: Prezident Miloš Zeman v neděli varoval před ochlazením politických vztahů v Evropě. Vidíte to též jako reálnou hrozbu?
Británie je jedna z nejdůležitějších zemí Evropy a Evropská unie bez ní bude velice ochuzena. Musíme se snažit vztahy s Británií vybudovat co nejsilněji. Nesmíme dopustit, aby se vztahy ochladily. To by bylo holé neštěstí pro obě strany.

Lidovky.cz: Ve Skotsku se v souvislosti s výsledky referenda hovoří o možné blokádě brexitu, též o plánu zahrnujícím odtržení Skotska od Velké Británie. Je to možný scénář?
Nesmíme zapomenout, že se to celé nebude dít během jednoho týdne. Proces bude trvat minimálně dva roky. Musí se vyjednat nová smlouva a odchod Británie z EU musí schválit parlament z Westminsteru. To všichni opomínají. Nějaký čas se to potáhne - parlament musí sdělit, co by se mu líbilo, a to se pak bude projednávat. Nebude to tak jednoduché, jak si mnozí myslí.

Lidovky.cz: Vyvolá podle vás brexit dominový efekt mezi členskými státy Evropské unie? Rozhodnou se pro odchod z unie i další země?
Prozatím nevidím konkrétní země, jako spíše jednotlivé partaje, které se o to snaží dlouhodobě. Budou řvát. Například strana Marinne Le Pennové (Národní fronta, francouzská nacionalistická strana - pozn. red.) a tak dále. Uvidíme, jak se to bude vyvíjet a jestli to bude vůbec lákavé. Nepropadal bych panice.

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Víme, co se děje: Novinky v asistované reprodukci od ledna 2022
Víme, co se děje: Novinky v asistované reprodukci od ledna 2022

Od letošního roku platí nová pravidla ohledně asistované reprodukce. Prodlužuje se doba, kdy žena může podstoupit umělé oplodnění hrazené...

Mohlo by vás zajímat