Středa 8. května 2024, Den vítězství
130 let

Lidovky.cz

Brita popravíme, rozhodl Peking

Česko

V Číně je trest smrti nekompromisní - Soud vynesl nejvyšší ortel nad duševně nemocným Britem

Akmal Shaikh dostal trest smrti za pašování drog. Evropan byl naposledy v Číně popraven před 50 lety. PEKING/PRAHA „Ráda bych si zachovala naději, ale dochází nám čas,“ povzdechla si Leilla Horsnellová, dcera britského občana Akmala Shaikha, kterého v Číně odsoudili k smrti za pašování drog.

Výrok Horsnellové trefně ilustroval zmar, který pociťují Shaikhovi příbuzní. Pokud totiž Číňané dodrží svůj plán, třiapadesátiletý Shaikh bude popraven ještě dnes. Od nejhoršího možného osudu mu tak zřejmě nepomohou ani nedávné intervence britské vlády. Číňané totiž navzdory námitkám, které se týkaly Shaikhova duševního zdraví, trvají na tom, že proces byl spravedlivý. Představitelé organizace Reprieve, která se věnuje ochraně lidských práv, přesto ještě včera doufali, že se odsouzencův život může podařit na poslední chvíli zachránit. Jaký je Shaikhův příběh? Přinejmenším fakta znějí zřejmě jasně. Shaikh, otec tří dětí, byl zadržen v roce 2007 v Urumči, v hlavním městě Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang na severu Číny. Policie u něj podle agentur našla čtyři kilogramy heroinu. Za tento přečin Shaikh letos 9. prosince dostal nejvyšší trest.

Řekli mu, že udělá kariéru Motivace Shaikhova jednání je však zahalena v mlze. Podle jeho obhájců totiž muž trpí maniodepresivní psychózou a nechal se podvést. Horsnellová BBC řekla, že Shaikh byl v Polsku kontaktován drogovými pašeráky. Ti ho údajně přesvědčili, že se může v Číně stát popovou hvězdou. Přímo na místě pak prý Shaikh nesl kufřík, který mu nepatřil.

Možná i kvůli těmto okolnostem se do záležitosti vložila britská vláda. Britský premiér Gordon Brown nedávno požádal svůj čínský protějšek Wen Ťia-paa, aby byl případ znovu posouzen. „Pašování drog je těžký zločin a obžalovaný nebyl nikterak krácen o svá práva,“ reagovala striktně mluvčí čínského ministerstva zahraničí Ťiang Jü.

Shaikh se již od srpna kvůli vysokému tlaku nachází v nemocnici v Urumči. Tam ho také včera navštívili jeho dva bratranci. Byli to právě oni, kdo odsouzenému sdělili, co ho dnes s velkou pravděpodobností čeká. Shaikh se podle slov obou mužů ještě včera „nevzdal naděje“. Podobně je na tom i Shaikhova rodina. Příbuzní čínským představitelům psali, aby projevili milosrdenství. Poslední možné odvolání přitom již dříve čínské soudy zamítly.

Podle organizace Reprieve však Shaikhovo omilostnění či alespoň odložení popravy může přijít i těsně před exekucí. „V případě trestu smrti není nutné vzdávat se naděje. Je třeba fungovat do poslední minuty před popravou,“ uvedla organizace. Pokud ale Číňané Shaikha skutečně popraví, stane se po 50 letech prvním Evropanem, kterého tento osud potká.

***

„Pašování drog je těžký zločin a obžalovaný nebyl nikterak krácen o svá práva,“ tvrdí čínské ministerstvo zahraničí

Pašoval vědomě? Nebo ho využili?

Akmal Shaikh (53 let) Britský občan Shaikh byl zadržen v roce 2007 v Urumči, hlavním městě Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang na severu Číny. Policie u něj našla čtyři kilogramy heroinu. Nejvyšší trest nad ním byl vynesen 9. prosince 2008. Podle obhájců trpí maniodepresivní psychózou a nechal se podvést. Odsouzený je ženatý a má tři děti. Jeho poslední odvolání čínské soudy zamítly. čtk

Autor: