Pátek 3. května 2024, svátek má Alexej
130 let

Lidovky.cz

Británie povrdila H5N1 v Česku

Česko

  15:30aktualizováno  17:33
PRAHA - Labuť nalezenou minulý týden nedaleko Hluboké nad Vltavou usmrtil vysoce nakažlivý vir ptačí chřipky H5N1, nebezpečný i člověku. Definitivně to potvrdila referenční laboratoř EU v britském Weybridge.

Zdravotníci testují mrtvou labuť na přítomnost ptačí chřipky. foto: ČTK

Zhruba tři až čtyři kilometry od místa prvního případu nákazy v Česku se objevil druhý nakažený pták. Jde rovněž o uhynulou labuť, která byla nalezena v sobotu na břehu Vltavy v Českých Budějovicích.

     Mapa výskytu ptačí chřipky
pro větší verzi klikněte
Mapa výskytu ptačí chřipky v Česku. Klikněte pro větší zobrazení

Testy u ní prokázaly virus H5, uvedlo dnes ministerstvo zemědělství Výsledky testů určujících míru nakažlivosti viru v druhém případě by měla mít Národní referenční laboratoř ve Státním veterinárním ústavu Praha do konce týdne. Definitivní verdikt o typu viru opět vynese Weybridge, zřejmě příští týden. I v tomto případě však jde podle Státní veterinární správy pravděpodobně o H5N1, který ve světě zabil více než sto lidí.

Podle Státní veterinární správy se nemění mimořádná veterinární opatření, která byla v jižních Čechách přijata od úterní půlnoci. Jen se rozšíří území, na které se vztahují. Oba nálezy jsou totiž poměrně blízko sebe.

Základem prevence je vymezení pásem o poloměru tři a deset kilometrů kolem místa nálezu nakaženého ptáka. Obce v obou pásmech musejí provést soupis všech hospodářství s chovem drůbeže a zajistit kontejnery nebo nepropustné uzavíratelné nádoby pro uhynulá zvířata. Chovatelé nesmějí chovat ptáky ve volném výběhu.

V Českých Budějovicích začne sčítání drůbeže v drobných chovech ve čtvrtek a potrvá až do pátku. "Za tímto účelem byly zřízeny sčítací skupiny, které budou obcházet místa, kde se dá předpokládat chov drůbeže," sdělila mluvčí magistrátu Jitka Welzlová. Dodala, že počty drůbeže mohou nahlašovat i sami obyvatelé v městském informačním centru na radnici.

Jaká jsou mimořádná opatření v oblasti:

Pásmo ochrany bude vymezeno v kruhu o poloměru tři kilometry a deset kilometrů od místa nálezu.

V oblasti do třech kilometrů: V tomto okruhu se nebude moci žádná drůbež  chovat venku a přesunovat. Opatření se dotýká i majitelů psů, kteří musejí mít mimo obydlí psy vždy na vodítku.

V oblasti do deseti kilometrů: Na území se budou  dezinfikovat všechna vozidla, která prostor opustí, a drůbež se bude  průběžně sledovat a vyšetřovat. Je zakázán lov divokých ptáků.

Pokud se nákaza dostane do chovu:  Všechna zvířata budou utracena a  zlikvidována v nejbližším asanačním podniku. Chovateli, i drobnému, by podle veterinárního zákona příslušela náhrada. Také v tomto případě se vymezí tří- a desetikilometrové ochranné zóny se zpřísněnými pravidly.

Příznaky ptačí chřipky:
- teplota
- kašel
- zánět spojivek
- zápal plic

V území kolem nálezu platí také zákaz přesunů drůbeže, vajec, podestýlky a krmiva, omezení vstupu lidí do drůbežáren, přes dezinfekční rohože je omezen i vjezd automobilů do areálů chovů.

Opatření se dotýká také majitelů psů, kteří musejí mít mimo obydlí psy vždy na vodítku. V desetikilometrovém okruhu kolem místa výskytu je zakázán lov divokých ptáků. Minimální doba pro mimořádná opatření je 21 dní, po vyhodnocení rizika má krajská veterinární správa právo je zmírnit.

Ministerstvo zemědělství vydalo informaci o potvrzení viru H5N1 u první labutě již dopoledne. Vzápětí ji opravilo s tím, že výsledky z pražské národní referenční laboratoře jen prokázaly silně nakažlivý virus H5. Tento výsledek však nasvědčoval s vysokou pravděpodobností, že jde o kmen H5N1. Na definitivní verdikt o typu viru se čekalo na výsledky referenční laboratoře EU ve Weybridge. Povinnost odesílat vzorky k potvrzení do laboratoře EU vyžaduje unijní legislativa.

Počtem ptáků vyšetřených na ptačí chřipku Česko vzhledem k rozloze svého území převyšuje sousední země, řekl dnes novinářům ústřední ředitel Státní veterinární správy Milan Malena. Testů je srovnatelně s mnohem větší Francií či Německem, od počátku roku bylo prověřeno 1457 kusů opeřenců. Za posledních deset dní se v průměru vyšetřuje kolem 35 až 40 uhynulých ptáků denně v laboratoři v Praze. Testy provádějí také státní veterinární ústavy v Jihlavě a v Olomouci.


Ptačí chřipka - otázky a odpovědi

Jak se virus ptačí chřipky H5N1 přenáší?
Nakažení ptáci jej přenášejí slinami, nosními sekrety a trusem, na rozdíl od klasické chřipky se tedy nepřenáší jen vzduchem. Hlavní roli v přenosu infekce hraje přímý kontakt s nakaženou drůbeží či s předměty, které samy o sobě mohou být virem kontaminovány. Většina infekcí se vyskytla ve venkovských nebo příměstských oblastech tam, kde lidé chovají drůběž doma, a kde se tato drůběž často volně pohybuje i v místech, kde si hrají malé děti. Šíření nákazy z ptáků na člověka však neprobíhá jednoduše.
Z dosud zaznamenaného relativně malého počtu příkladů přenosu vyplývá, že při kontaktu se stejným zdrojem onemocní pouze někdo. Příčiny zatím nejsou známé.

Existuje proti ptačí chřipce vakcína?
Různé druhy vakcín, které se každoročně vyrábějí proti klasické sezonní chřipce, před pandemickou formou nechrání. Vakcína proti H5N1 je ve vývoji v několika zemích, žádná však zatím ještě není volně v prodeji a předpokládá se, že by nebyla dostupná ani během několika prvních měsíců po začátku pandemie.

Nakazím se když...

...hladím kočku?
Kočkovité šelmy, které onemocněly virem ptačí chřipky v Thajsku, se nakazily poté, co sežraly tepelně nezpracované maso z mrtvých kuřat. Pokud bychom tedy takovou kočku hladili a pak si neumyli ruce, potenciální riziko nákazy by zde bylo. Onemocnění však závisí na tom, jak je člověk vnímavý, a také jak velká je infekční dávka.
Jestliže člověk přijde do kontaktu s větším množstvím viru, je pravděpodobnější, že se nakazí, protože jeho protilátková odpověď se rovná možství viru, který ji vyvolal.

...připravuji maso?
Nákaza během přípravy masa pro domácí spotřebu je vysoce nepravděpodobná.
Z rozporcovaného kuřete virus vzduchem nelétá, nehrozí ani nákaza po říznutí nožem. Rizikový je dlouhodobý a úzký kontakt s nemocnou drůbeží a nebo hrubé nedodržování zásad přípravy masa, jako ochutnávání jeho syrových kusů.

...přijdu do kontaktu s ptačím trusem?
Je pravda, že ptáci virus vylučují stolicí, není ovšem známo, v jakém množství. V Číně nebo Hongkongu žijí kuřata v klecích i ve vyšších patrech budov, odkud pak trus padá, vyskytují se i v blízkosti klimatizace, díky níž se pak mohou částečky nakaženého trusu dále rozšiřovat. V našich končinách však způsob takové nákazy příliš nehrozí.

...maso zmrazím?
Mrazák jako sterilizace viru rozhodně nefunguje. Viry se sice v mrazech šíří hůře, avšak neničí se. Spolehlivě zapracuje pouze var při 70 stupních Celsia, a to po dobu minimálně deseti minut.

...pracuji v drůbežárně?
Velké chovy drží jejich majitelé v uzavřených prostorách, pro snášení vajec jsou navíc chovy oddělené. Nebezpečí hrozí spíše od chovů malých, kde se slepice hrabou volně například na zahradě a mají tak větší šanci přijít do kontaktu s nakaženým ptactvem.

Autoři: ,