Středa 8. května 2024, Den vítězství
130 let

Lidovky.cz

„Británie už nebude ostrovem!“

Česko

Francouzi a Britové slaví 100 let od letu Louise Blériota přes La Manche. Do Doveru vyšlou model letounu

CALAIS/PRAHA Večer co večer po tři roky trávilo dvacet nadšenců z Modelářského klubu Artois ve francouzském Bruay svůj volný čas prací na zmenšenině jednoho historicky významného letounu. Právě dokončený model J-1, který je replikou slavného jednoplošníku Blériot XI, tak dnes bude moci vzlétnout z francouzského Calais do britského Doveru a urazit stejnou trasu, po jaké Louis Blériot před sto lety poprvé letecky překonal kanál La Manche. Výroční let zmenšeného modelu, zhotoveného v poměru 1:2 oproti předloze, doprovodí ještě dvě napodobeniny jednoplošníku v životní velikosti.

Zatímco ultralehká letadla budou řízena živými piloty, do modelu J-1 usedne plastická podobizna samotného Louise Blériota, kterou s charakteristickým knírem, koženou bundou a bílým šálem věrně zhotovili modeláři z Německa. V řízení budou symbolickému pilotovi na dálku pomáhat tři živí letci. „Před čtrnácti dny jsme podnikli zkušební let a podařilo se nám i hladké přistání,“ prozradil listu La Voix du Nord předseda klubu modelářů Philippe Vandevelde. „Vše bude ale nakonec záviset na počasí. Musíme doufat, že nás nezaskočí ani vítr, ani déšť,“ dodal.

Dobrodruh, jenž neuměl plavat Počasí ostatně před sto lety trápilo i odvážného podnikatele a vynálezce Louise Blériota. Ne náhodou naplánoval 25. července 1909 - tehdy sedmatřicetiletý - svůj dobrodružný let na brzký ranní čas 4:40, k němuž bychom dnes přičetli jednu hodinu času letního. „Nejlepší čas vzletu bude mezi pátou a sedmou hodinou ranní, kdy bývá nejslabší vítr a nejklidnější moře,“ vysvětlil Vandevelde. Blériot, jehož nebývalé odhodlání dokládá i fakt, že vůbec neuměl plavat, pak úspěšně dorazil k doverským útesům zhruba sedmatřicet minut po startu z pláže u Calais, která byla později překřtěna na Blériotovu. A bylo to právě tehdy, kdy měl šťastně provolat, že „Británie už nebude ostrovem!“

Přelomovou událost v dějinách světového letectví si lidé připomínají kromě pařížského Muzea umění a řemesel, kde je vystaven letoun Blériot XI, také v severofrancouzském Cambrai, jež je letcovým rodištěm. Místní obdivovatelé Blériotova významného počinu však o tomto víkendu míří do přístavu Calais, kde mají v plánu bohaté oslavy. Vedle letu modelových replik budou návštěvníci moci zhlédnout i armádní leteckou přehlídku, navštívit četné výstavy či promítání dokumentárních snímků s leteckou tematikou. Ačkoliv je s velkolepostí Francouzům vlastní oslavován historicky průlomový počin jejich krajana, škodní nebudou ani britští příznivci aviatiky (když už jim tedy Blériot usnadnil propojení s kontinentální Evropou) - oslavy se budou konat i v Doveru.

Poznámku Zbyňka Petráčka čtěte na str. 8

***

Před sto lety pokořil člověk kanál La Manche na přístroji těžším vzduchu

V roce 1909 se francouzský letecký konstruktér Louis Blériot rozhodl získat cenu jednoho tisíce liber, kterou vypsal Londýnský deník Daily Mail za úspěšný přelet kanálu La Manche.

Autor: