Sobota 4. května 2024, svátek má Květoslav
130 let

Lidovky.cz

Britové chtějí kvůli korupci zažalovat prodejce gripenů

Česko

LONDÝN Britský úřad pro závažnou hospodářskou kriminalitu (SFO) chce trestně stíhat společnost BAE Systems, která se měla kvůli získávání zakázek v zahraničí dopouštět korupce. Mimo jiné jde o dodávky letadel gripen pro Českou republiku a Jihoafrickou republiku. „Dnes jsme oznámili, že budeme žádat ministerstvo spravedlnosti o podání žaloby na společnost BAE Systems kvůli trestným činům spojeným s korupcí v cizině. Pro tento případ připravíme potřebné podklady,“ oznámil včera úřad v oficiálním prohlášení.

Britové případ již dříve vyšetřovali a včera potvrdili, že jde mimo jiné i o zakázku, která se týká České republiky. „Navazujeme na naše vyšetřování v Jihoafrické republice a ve východní Evropě,“ sdělil úřad pro závažnou hospodářskou kriminalitu.

Firma BAE Systems na oznámení reagovala prohlášením, že je připravena očistit se před soudem od všech obvinění.

Už ve středu světové tiskové agentury na základě informací od důvěrných zdrojů hlásily, že se britské úřady snažily s BAE dosáhnout mimosoudní dohody. BAE se měla přiznat ke korupci a za to by zaplatila pokutu. Firma však na vyrovnání nepřistoupila.

Zbrojařská firma trvá na tom, že se žádné korupce nedopustila. Podle vyšetřovatelů však BAE na úplatcích v cizině vyplatila stovky milionů liber.

„Zaznamenali jsme vyjádření britského úřadu pro závažnou hospodářskou kriminalitu a nadále vyvíjíme veškeré úsilí, abychom vyjasnili všechny historické události, které jsou předmětem vyšetřování,“ stojí ve čtvrtečním vyjádření firmy, která trvá na tom, že vždy jednala čistě.

Akcie BAE Systems reagovaly na prohlášení britského vyšetřovacího úřadu propadem. Jejich hodnota dopoledne klesla o 5,44 procenta na 330,2 pence, což titul zařadilo na první místo mezi propadáky dne. Index FTSE 100 přitom klesl jen o 0,48 procenta.

Podle některých zdrojů bude muset společnost BAE Systems, pokud ji soud nakonec uzná vinnou z korupčního jednání, zaplatit až miliardu liber. „Tak obrovská pokuta je v Británii bez precedentu a byla by obrovským šokem pro celý britský byznys. Úřad pro závažnou hospodářskou kriminalitu se snaží ukázat sílu a chová se stejně agresivně jako podobné úřady ve Spojených státech,“ komentuje případ právník Christopher Grierson z advokátní firmy Lovells.

Do hledáčku úřadu pro závažnou hospodářskou kriminalitu se BAE Systems dostala už v roce 2006 kvůli uplácení v Saúdské Arábii. Úřad však tehdy stíhání firmy zastavil. Silně se do něj totiž vložil tehdejší britský premiér Tony Blair, který začal vyhrožovat, že další vyšetřování může ohrozit bezpečnostní zájmy země a odkrýt identitu některých spolupracovníků britské rozvědky.

Vyšetřovatelé se však dál věnovali pátrání v Jihoafrické republice, v Rumunsku, v Tanzanii a v České republice.

Už dříve byl v souvislosti s rozsáhlým případem v Rakousku zatčen lobbista Alfons MensdorffPouilly, který měl od BAE dostat 13 milionů eur na úplatky spojené s pronájmem stíhaček JAS-39 Gripen do České republiky. Podle britských vyšetřovatelů však měla BAE Systems disponovat černými fondy v objemu několika miliard liber.

BAE Systems je jedna z největších světových zbrojovek. Více než polovinu tržeb získává v USA, kde je šestým největším dodavatelem amerických ozbrojených sil.

BAE v ČR...

... pomohl dodat stíhačky české armádě Výrobcem stíhaček, které jsou i v užívání českého vojenského letectva, je Gripen International. Jeho vlastníky jsou švédský SAAB AB a britský BAE SYSTEMS. Ten je nyní vyšetřován kvůli korupci. První verze letounu byla nasazena poprvé v roce 1997 ve Švédsku. Kromě České republiky létají na gripenech také piloti Maďarska a Jihoafrické republiky. Objednávky přicházejí i z dalších zemí. Prozatím bylo vyrobeno zhruba 200 Gripenů. Česká republika původně zamýšlela letouny koupit. Zemanova vláda nákup zrušila. V roce 2005 rozhodla Špidlova vláda o pronájmu 14 gripenů na deset let za 19,6 miliardy korun. I pronájem gripenů českou armádou vyvolal spekulace o možné korupci. Proti nikomu nebylo vzneseno obvinění.

10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?
10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?

V digitální éře, kde technologie proniká do všech aspektů našich životů, se také zvyšuje riziko podvodů. Od falešných e-mailů a inzerátů až po...