Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Britové chtějí stíhat boháče

Česko

Milionáři z tajného seznamu údajně nezdanili úroky ze svých švýcarských kont

PRAHA Zhruba dvě stovky britských superboháčů dostaly nedávno dopis od daňových úřadů. Mají se dostavit na berní úřad a vysvětlit své účty v pobočce banky HSBC ve Švýcarsku.

Jsou podezřelí z daňových úniků právě prostřednictvím této banky, uvedla britská rozhlasová stanice BBC.

Britské úřady přitom využily informace, které ukradl bývalý zaměstnanec HSBC ve Švýcarsku a pak s nimi emigroval do Francie. Podle BBC mají francouzské úřady k dispozici seznam nejen podezřelých Britů, ale celkem asi 15 tisíc kont občanů z nejméně 11 zemí. Stíháni na základě údajů ze seznamu už jsou někteří Francouzi a Italové.

Konkrétně v britském případě má jít o to, že bohatí Britové nezdanili úroky ze svých švýcarských kont. Britské daňové úřady v poslední době provádějí rozsáhlá vyšetřování možných daňových úniků a neustále rozšiřují seznam praktik, které jsou podle nich nezákonné a vedou ke krácení daní.

List Financial Times napsal, že britské úřady zřídily zvláštní „jednotku pro mimořádně bohaté“. Toto oddělení daňového úřadu by mělo prověřit účty všech lidí, kteří by mohli mít povinnost platit novou daň z příjmu v nejvyšším daňovém pásmu, které je 50 procent. Podle Financial Times se letos úředníci chystají zkontrolovat 150 tisíc lidí. To je třicetkrát více než v předchozím daňovém období.

Není zatím jasné, zda Londýn dostal z Paříže už všechny údaje, nebo jestli je Francouzi posílají už od letošního jara postupně v malých dávkách. Informace pocházejí od počítačového specialisty švýcarské pobočky HSBC Hervé Falcianiho. Ten se momentálně skrývá ve Francii, kde mu prý úřady zajistily novou identitu. Ve Švýcarsku je proti němu vedeno kriminální vyšetřování.

Pokračování na straně 17

Britové chtějí stíhat boháče

Dokončení ze strany 13

HSBC Falcianiho vyhodila a dále nechce celý případ komentovat.

Podle některých zdrojů jednal Falciani z ideologických důvodů. Podle jiných se nejprve neúspěšně pokusil prodat data Němcům za 3,39 milionu dolarů (asi 62 milionů korun) a teprve, když neuspěl, předal je Francii. Němci jsou totiž známí tím, že kupují data o účtech svých občanů v daňových rájích a pak prověřují, jestli zaplatili správně v Německu daně.

V roce 2008 německé úřady koupily od anonymního informátora údaje z lichtenštejnské banky LGT (vlastněné tamní vládnoucí rodinou) za pět milionů eur. Později německá vláda zaplatila 3,5 milionu eur za data ze švýcarské Credit Suisse. Oba seznamy pomohly odhalit některé neplatiče daní včetně bývalého šéfa Deutsche Post Klause Zumwinkela, který zatajil příjmy za téměř milion eur.

Falešné pohrůžky Později se ale Němci stali opatrnějšími. Není totiž jasné, zda je v Německu legální kupovat kradené věci, i když jde o seznam lidí přestupujících zákon a kupujícím je vláda. Kabinet spolkové země BádenskoWürttembersko dokonce minulý měsíc kvůli obavě z právních následků nekoupil údaje o daňových hříšnících ze Švýcarska za 800 milionů eur.

Pokud jde o britskou akci, není jasné, zda nejde ze strany úřadů pouze o snahu postrašit některé daňové poplatníky a donutit je dobrovolně doplatit daně. Část daňových deliktů lze totiž ve Velké Británii stíhat, jen pokud se staly nejpozději dva roky před začátkem vyšetřování. Přitom Falciani zřejmě odnesl z HSBC nejspíše starší seznam: v různých periodicích se píše o datech z roku 2006, 2007 nebo 2008. Na druhou stranu se zdá, že data byla předána z Francie do Británie až letos na jaře a mohou obsahovat i některé záznamy z loňského roku.

Autor: