Pondělí 5. prosince 2022, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Britové hostí výstavu Češky Šedé

Česko

Výtvarnice Kateřina Šedá vystavuje v galerii Millenium v Sheffieldu na severu Anglie práci nazvanou Profil Líšně. Na pozvání a náklady Britů.

SHEFFIELD Jako umělkyni, která tíhne k lidem, vyprávění i osudovosti vnímají britští kurátoři českou výtvarnici Kateřinu Šedou, jejíž nový projekt se rozhodli podpořit po zkušenosti z předchozí spolupráce.

„Bude vám vyprávět, že stála na autobusové zastávce, že se náhle zvedl vítr, začalo pršet, stromy popadaly před kostelní věž a vytvořily obraz obličeje,“ popisuje styl Kateřiny Šedé Lucy Byattová ze Společnosti pro současné umění (CAS), která novou výstavu podpořila částkou ve výši šedesáti tisíc liber (asi 1,7 milionu korun).

„Z jejích prací jsme opravdu nadšeni,“ doplňuje ji Louisa Briggsová, kurátorka výtvarné sekce sheffieldského muzea, v jehož sbírkách už vystavované práce Kateřiny Šedé zůstanou.

V rámci vystaveného projektu Profil Líšně vyzvala Šedá na pět set dobrovolníků z celé České republiky, kteří měli namalovat horizont centra této čtvrti na okraji Brna. Pak měli v Líšni najít člověka, jehož profil se podle nich nejvíc podobal i „profilu“ Líšně. Pro sheffieldskou galerii pak Šedá připravila sbírku kreseb Líšně i profilů jejích obyvatel. Celou akci provází také knižní publikace. Podle galerie její dílo zkoumá nevyslovené charakteristiky, které spojují člověka s vesnicí, městem nebo zemí, které považuje za svůj domov.

Šedá, která dostala v roce 2005 cenu Jindřicha Chalupeckého, na sebe upozornila především svými podobnými konceptuálními pracemi, na nichž se obvykle podílejí obyvatelé jedné lokality. Také její projekt Furt dokola z roku 2008 se týkal Líšně. Tehdy požádala čtyřicet sousedů, aby mohla překonat jejich ploty a celou událost natočila. Potom sousedy pozvala na bienále do Berlína, kde zase oni překonávali repliku líšeňských plotů za pomoci zahradnického náčiní, které si přivezli.

Výstava Profil Líšně potrvá v sheffieldské Millenium Gallery do 30. května. Šedá tu vystavovala už vloni v rámci projektu Art Sheffield 10.

Autor: