Středa 8. května 2024, Den vítězství
130 let

Lidovky.cz

Britové si zvolí, jak budou volit

Česko

Příští rok v květnu se bude konat referendum o změně volebního systému. Toryové si ale změnu nepřejí

LONDÝN/PRAHA Je to kompromis na druhou. Jedna z britských vládních stran chtěla měnit volební systém, druhá ne. Už při sestavování vlády se konzervativci s liberálními demokraty shodli alespoň na tom, že nechají o případné změně rozhodnout Brity. A jak včera uvedla BBC, rýsuje se už i termín referenda o změně volebního systému. Konat by se mělo v květnu příštího roku, a to zároveň s volbami do regionálních parlamentů ve Skotsku a Walesu a s místními volbami v Anglii.

Tím ale kompromisy nekončí. Jedna věc je změna volebního systému a druhá je, jaká ta změna má být – tedy jak by se v budoucnu mělo volit. Konzervativci trvali na zachování současného systému přezdívaného „první v cíli“, kdy k získání parlamentního křesla stačí v jednokolovém hlasování získat nejvíc hlasů. Teoreticky to může být třeba i 20 procent, pokud ostatní mají ještě méně.

Liberální demokraté, kteří tímto způsobem hlasování trpí nejvíce – což ukázaly i nedávné volby – jej ale chtěli změnit na tzv. systém jednoho přenositelného hlasu (známý pod zkratkou STV). Ten patří mezi poměrné systémy, ale i v něm se vybírají jednotliví kandidáti.

A výsledkem je systém úplně jiný, svými účinky ale ležící kdesi mezi oběma návrhy. V referendu se má rozhodovat o tzv. alternativním hlasování (viz tabulka), které je známé hlavně díky volbám do dolní komory australského parlamentu. Zde ovšem shoda obou stran končí.

Toryové sice konání referenda podpořili, k jeho obsahu – tedy změně způsobu hlasování – se ale staví negativně. Mluvčí premiéra a šéfa konzervativců v jedné osobě Davida Camerona názor svého nadřízeného tlumočil typicky britským způsobem – mírnými slovy s kategorickým obsahem: „Je zcela jednoznačně toho názoru, že není jejím zastáncem,“ uvedl s odkazem na navrhovanou volební reformu. Třetí vzadu...

Jasné ovšem ještě není to, jak otevřeně bude Cameron k zápornému hlasování v referendu vyzývat. Nedávno sice v nedělníku The Sunday Times prohlašoval, že v kampani odpůrců nijak zvlášť aktivní nebude, jeho mluvčí ale včera uvedl, že nebude ani stát stranou.

Změna způsobu hlasování není pouhou technikálií a mohla by notně zamíchat rozložením politické moci na britských ostrovech. Současný systém hlasování zvýhodňuje obě velké strany – konzervativce a labouristy (těm nahrává i rozložení elektorátu a podoba volebních okrsků). Naopak liberálním demokratům jakožto menší straně s rovnoměrně rozloženým voličstvem škodí. Stačí údaj z posledních voleb: za 23 procent odevzdaných hlasů získali jen 8,8 procenta křesel.

Zastánci současného systému ale namítají, že je zárukou stability, protože produkuje většinové vlády – byť nyní výjimečně je to kabinet koaliční.

Navrhovaný systém alternativního hlasování by liberálním demokratům pomohl, byť ne tak zásadně jako poměrné hlasování. V každém případě by ale uškodil toryům. Labouristům sice současný systém vyhovuje, ani alternativní hlasování by jim ale nevadilo – pokud se ovšem zároveň nepřekreslí volební okrsky.

***

JAK FUNGUJE „AV“

* Navrhovaný volební systém je známý jako alternativní hlasování (zkratka „AV“ pochází z anglického názvu „alternative vote“).

* Volič označí pořadí kandidátů podle oblíbenosti. Pokud nikdo nezíská více než 50 % prvních preferencí, škrtá se nejméně úspěšný kandidát a „jeho“ druhé preference se přerozdělí. Takto to pokračuje až do té doby, než někdo získá přes 50 %.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!