Sobota 11. května 2024, svátek má Svatava
130 let

Lidovky.cz

Britové vyklidili Basru

Česko

Válka v Iráku - Britové předali strategické město Basra irácké armádě

Poslední britští vojáci se stáhli z Basry na nedaleké letiště, které střeží český kontingent BASRA/PRAHA Poprvé od roku 2003, kdy byl svržen bývalý irácký režim, nevlaje nad někdejším palácem Saddáma Husajna v centru Basry britská vlajka. V noci z neděle na pondělí se z poslední základny ve druhém největším iráckém městě stáhlo posledních 500 britských vojáků. Premiér Gordon Brown včera sice popřel, že by šlo o přiznání „porážky“, i poslanci jeho vlastní strany to však interpretují jako „předehru k odsunu“.

Poslední Brit odešel z velitelství podle deníku The New York Times ve 4.30 ráno místního času. Nekonala se žádná oficiální předávací ceremonie. Nad palácem pouze nad ránem zavlála irácká vlajka. A velitel iráckých sil v oblasti Muhan Firidží prohlásil: „Řekli jsme těm, kdo bojovali s britskými vojáky, že teď jsou v paláci irácké jednotky.“

Ústup z posledního stanoviště v Basře na mezinárodní letiště vzdálené 20 kilometrů od města byl podle britského premiéra „dopředu naplánovaný a organizovaný“. Zároveň zdůraznil, že na základně u Basry zůstane 5500 Britů. „Toto rozhodnutí jsme učinili na irácký popud a je součástí koalicí podporovaného procesu,“ uvádí se v prohlášením britského ministerstva obrany. Tím je myšleno postupné předání zodpovědnosti za bezpečnost iráckým jednotkám.

Britové ovšem město vyklidili dřív, než získalo status „Irácké kontroly provincie“ - a podle deníku The Times nebudou Iráčané sami bez pomoci mnohonárodních sil schopni udržovat bezpečnost dříve než na podzim.

Britští vojáci proto budou i nadále vyjíždět na hlídky do města a pokud by narazili na odpor, hrozí, že BAGDÁD Americký prezident George W. Bush včera překvapivě přiletěl na návštěvu Iráku. Patrně proto, aby si přímo na místě udělal představu o tamní situaci a rozhodl se, jak postupovat dál. „Válečná porada“ za účasti ministra obrany Roberta Gatese, šéfky diplomacie Condoleezzy Riceové, poradce pro národní bezpečnost Stephena Hadleyho, amerických generálů a velvyslance Ryana Crockera se uskutečnila v sunnitské provincii Anbár na západě Iráku.

Do Anbáru za Bushem přijeli i irácký premiér Núrí Málikí a prezident Džalál Talabání. A po setkání s nimi a zejména pak s vrchním velitelem amerických sil v Iráku Davidem Petraeusem Bush prohlásil, že „bezpečnost v Iráku bude možné udržet i s menším počtem amerických vojáků“.

se do opuštěných pozic budou muset znovu probíjet.

Reakce obyvatel Basry na odchod Britů se dost lišily. Bankovní úředník Wahíd a zubař Alwadúd se listu The Times svěřili s obavami, že Britové ponechali město na pospas válčícím milicím. Deník The

Podle mluvčího Pentagonu jde o poslední významné setkání amerických představitelů s iráckým vedením před 15. září, kdy bude v Kongresu prezentována zpráva hodnotící přínos navýšení počtu vojáků USA v Iráku. „Dá se říct, že to je setkání válečné rady,“ řekl mluvčí Geoff Morrell.

Překvapivou návštěvou v provincii Anbár chce Bush demonstrovat, že jeho strategie spočívající ve zvýšení počtu amerických vojáků je účinná. Právě v Anbáru byla taková návštěva ještě před několika měsíci nemyslitelná, protože byla jednou z hlavních základen povstalců.

V poslední době se ale v této provincii situace uklidnila, protože se místní sunnitští předáci spojili s americkými jednotkami v boji proti ozbrojencům z Al Kajdy. taj, afp, čtk Guardian naopak cituje místního obyvatele jménem Rudhá Mutír, který vůbec neskrýval radost z odchodu Britů: „Nechceme tu žádné cizince a tohle jsou kolonialisté. Jsme rádi, že situaci teď přebírá irácká armáda - my, jako irácký lid, odmítáme okupaci, odmítáme kolonialismus. Chceme svobodu,“ vykřikoval hesla, která se přesně shodují s tím, co prohlašuje radikální šíitský duchovní Muktada Sadr.

Právě Sadrovým milicím, známým jako Mahdího armáda, je přičítána největší „zásluha“ za urychlený britský ústup. Zpočátku klidnou Basru totiž v posledních letech proměnily ve válečnou zónu a prakticky denně ostřelovaly Brity v bývalém Saddámově paláci. Útoky ustaly až poté, co Britové propustili asi 30 ozbrojenců a rozneslo se, že brzy z města odejdou. Britské velení nicméně popírá, že by ústup byl výsledkem nějaké tajné dohody se šíitskými ozbrojenci.

„Intelektuální bankrot“ Z britských řad se stále hlasitěji ozývá zdrcující kritika amerického počínání v Iráku, když například bývalý velitel britských sil při invazi do Iráku Mike Jackson o víkendu označil politiku Washingtonu za „intelektuální bankrot“.

Premiér Gordon Brown si drží od Bílého domu viditelný odstup, jakékoliv rostoucí napětí ovšem popírá. Stejně jako to, že by noční ústup z Basry byl začátkem konce britské přítomnosti v Iráku.

***

Bush přiletěl do Iráku na „válečnou poradu“

Autor:

Večerní parťák na koupací rituál: Vyhrajte balíček od sebamed Baby
Večerní parťák na koupací rituál: Vyhrajte balíček od sebamed Baby

Přebalit, vykoupat, umýt hlavu, pořádně promazat celé tělíčko... Skvělým parťákem pro takový večerní rituál je sebamed Baby. Sháníte-li jednoho...