Pátek 3. května 2024, svátek má Alexej
130 let

Lidovky.cz

Britské banky budou platit vyšší daně

Česko

Vláda se podle spekulací snaží uklidnit opozici a veřejnost předtím, než banky oficiálně oznámí ohromné bonusy pro své zaměstnance.

PRAHA, LONDÝN Dostaly jste se z problémů, můžete tedy přispět více do státní kasy. Tak lze interpretovat zvýšení daně pro banky, které včera oznámil britský ministr financí George Osborne.

Zvýšená daň by měla přinést celkem 2,5 miliardy liber (asi 70 miliard korun), proti původnímu plánu o 800 milionů liber více. Vzhledem k tomu, že roční deficit britského rozpočtu za rok 2010 je zhruba 167 miliard liber, nedá se ale očekávat, že by daň nějak výrazně pomohla schodek snížit. Spekuluje se proto, že Osborne chce svým krokem jen uchlácholit opozici a veřejnost.

Trest za obří bonusy Britské banky budou totiž příští týden zveřejňovat, kolik peněz rozdají svým zaměstnancům na bonusech, a částka se pravděpodobně vyšplhá až k šesti miliardám liber.

Tamní vládě je stále vyčítáno, že i přes stovky miliard, které poskytla na záchranu bankovního sektoru, nedokázala finanční domy donutit k pozastavení vyplácení bonusů.

Ačkoli je šéfové většiny bank odmítli nebo dali na charitu, jejich reputaci to příliš nepomohlo.

„Ne, jde o ekonomiku a nutnost zajistit, aby banky spravedlivě přispěly ke snižování schodku,“ odmítl ale Osborne tyto domněnky v rozhovoru pro rádio BBC. „Těch 800 milionů je značná suma, která vládě a zemi pomůže vyrovnat se s deficitem,“ dodal Osborne.

Ministrův krok lze však také číst jako vzkaz bankám, aby přestaly protahovat jednání a vyšly vládě vstříc ohledně takzvaného projektu Merlin.

Projekt Merlin Osborne se totiž už od listopadu minulého roku snaží s bankami dohodnout, aby přispěly k obnově ekonomiky a začaly ve velkém půjčovat malým a středním podnikům. Do hospodářství by tak letos mělo přitéct až 190 miliard liber oproti 175 v minulém roce. V rámci specializovaných fondů by měly být další miliardy poslány i do regionů, které obzvláště tvrdě zasáhlo vládní šetření a škrty.

Rozhovory ale váznou, finančníci nesouhlasí s navýšením objemu úvěrů. Šéfové namítají, že by tak mohlo dojít k porušení základního pravidla bankovnictví. Proti plánu se ohrazují tím, že půjčování slabším firmám jde proti zájmu akcionářů.

Další věc, která blokuje dohodu, je nejistota bankéřů, zda na ně nebude vláda svalovat vinu pokaždé, když se zvýší politické napětí.

Nepomáhá ani skutečnost, že vláda chce prosadit povinnost zveřejňovat bonusy bankéřů převyšující jeden milion liber.

I přesto ale Osborne nepochybuje, že finančníci na projekt Merlin přistoupí. „Dnešní oznámení do určité míry vyjasnilo situaci, protože banky teď vědí, s jakými daněmi musí počítat,“ uvedl Osborne.

Právě kvůli daním a nepřátelskému prostředí ale někteří bankéři zvažují přesun do jiných zemí. Třeba šéf HSBC Douglas Flint uvedl, že rozhodnutí bude učiněno letos.

***

Kolik Británie vybírá na bankovní dani: 2010 1,7 miliardy liber 2011 2,5 miliardy liber* Zdroj: Reuters *předpoklad

Autor: