Pátek 10. května 2024, svátek má Blažena
130 let

Lidovky.cz

Britské banky šetří na večírcích

Česko

Daňoví poplatníci pomohli britským finančním ústavům více než jedním bilionem liber. Banky je proto nechtějí provokovat honosnými večírky. Zaměstnanci dostávají jen drobné příspěvky v řádech stovek korun.

EDINBURGH Britská banka Royal Bank of Scotland Group Plc, která byla největším příjemcem bankovní pomoci na světě, dostála pověsti Skotů jako vyhlášených skrblíků. Svým zaměstnancům přispěla na letošní vánoční večírek deseti librami (293,5 koruny) na hlavu.

Jak podotýká agentura Bloomberg, celý vánoční příspěvek banky vystačí tak akorát na dvě pinty piva (přibližně 1,1 litru) a balíček chipsů. Například v hospodě Master Gunner pub v londýnské čtvrti Broadgate stojí dvě pinty ležáku Kronenbourg 1664 a balíček brambůrek s příchutí sůl a pepř 8,21 libry. Za rovných deset liber je možné pořídit také hodinu bruslení mimo špičku na kluzišti Tower of London Ice Rink.

„Banky v otázce vánočních večírků letos nic nepodnikají, protože se obávají, jak by to bylo za současné finanční situace vnímáno,“ řekl agentuře Bloomberg Mike Kershaw, ředitel společnosti Concerto Group, který se v oboru plánování společenských akcí pohybuje již více než čtvrt století.

Edinburská banka patří mezi firmy, které letos omezily svůj rozpočet na zábavu, aby se tak vyhnuly hněvu veřejnosti. Daňoví poplatníci zaplatili na záchranu krachujících britských finančních institucí včetně RBS a Lloyds Banking Group Plc více než bilion liber.

„Naši zaměstnanci posledních 12 měsíců tvrdě pracovali. Nebudeme plýtvat penězi banky, ale je považováno za vhodné dodržovat dlouholetou tradici zaplatit zaměstnancům malý příspěvek na večírek,“ sdělil mluvčí RBS Piers Townsend.

Příliš štědré přitom nejsou ani další velké banky. Největší evropská banka HSBC přispěje podle svého mluvčího Brendana McNamary svým zaměstnancům dvaceti librami. Zaměstnanci Lloyds, který získal 22,8 miliardy liber státní pomoci, mají k dispozici 35 liber. „Uvědomujeme si, že mnoho domácností čelí finančním obtížím v důsledku současné finanční krize,“ řekla mluvčí Lloyds Heather Scottová.

Britské firmy přitom tradičně odměňují své zaměstnance vánočním večírkem nebo dárkem. Tuto tradici ideálně ztělesňuje postava napraveného lichváře Ebenezera Vydřigroše z vánoční povídky Vánoční koleda, kterou v roce 1843 napsal britský romanopisec Charles Dickens. Lakotný Vydřigroš se poté, co ho navštíví duchové minulých, současných i budoucích Vánoc, polepší a opožděně dá svému zaměstnanci krůtu.

Di Bailey, ředitel společnosti Planit Events Ltd., mezi jejíž klienty patří například HSBC Holdings Plc nebo Morgan Stanley, doporučuje zaměstnavatelům, kteří chtějí uspořádat „slušný“ večírek, utratit aspoň 80 liber na hlavu. Di Bailey tvrdí, že připravit akci s rozpočtem deset liber na hlavu je nemožné, a doporučil zaměstnancům, aby si za ty peníze šli raději zabruslit.

***

10 liber prémie

Místo vánočního večírku si mohou zaměstnanci Royal Bank of Scotland dopřát za deset liber, kterými jim zaměstnavatel na oslavu přispěl, balíček bramborových chipsů s příchutí sůl a pepř a celé to spláchnout dvěma pintami francouzského ležáku Kronenbourg 1664 – a ještě jim 1,79 libry zbude.

Abstinenti si mohou za deset liber zabruslit, ale musí si vybrat čas mimo špičku.

Autor: