Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Brňané okusí přehradní vodu

Česko

Mýdla budou víc mydlit, šampony intenzivněji pěnit.

Brňané si zkoušejí, jaké to je, když jim teče z kohoutků jen upravená říční voda. Tak jako ve většině jiných velkých měst. BRNO Podzemní studny skryté v nitru kopců u Březové na Svitavsku přestaly od včerejška zásobovat Brno vodou. Jeho obyvatelé si poprvé vyzkoušejí, jaké je to pít čistě říční vodu. A také jakou výhodou pro ně je, že Brno má i druhý vodovod z Vírské přehrady.

„Nebude to žádný skok, dokonce si troufám tvrdit, že to většina lidí ani nepozná. Možná si všimnou, že mýdla začnou více mydlit a šampony jinak pěnit,“ řekl LN generální ředitel Brněnských vodáren a kanalizací Miroslav Nováček. Upravená povrchová voda z Víru má totiž jiný podíl rozpuštěných minerálů, a tím pádem jinou tvrdost. Není však jasné, kdy přesně Brňané změnu pocítí. Za normálních okolností se ve vodojemu v Čebíně míchá voda z Víru a voda z Březové a do vodovodů jde už namíchaná. Experti ale podíl v prospěch Víru snížili postupně a ještě nějakou dobu potrvá, než k lidem voda s novým složením doteče. Ve vodárnách odhadují, že zlomový okamžik nastane v noci na čtvrtek.

Odstávka není trvalá - potrvá asi dva týdny a vyžádaly si ji opravy vodovodního přivaděče z Březové, který Brno zásobuje 35 let a může jím téct až 1140 litrů za sekundu. „Brňané mohou ocenit, že máme vírský vodovod. Ten zajistí klidné zásobování Brna, pro případ jeho nečekané poruchy je samozřejmě v záloze pisárecká úpravna,“ dodal Nováček. Ta poslední roky funguje jen jako pohotovostní zdroj.

Efekty v podobě menší tvrdosti si lidé mohou pochvalovat a Vírská voda splňuje i všechny přísné podmínky. Jen s ní by ale Brno nevystačilo. Její úprava je totiž dražší a například na pití je lepší voda podzemní. I proto se míchá a Brno má tak chutnější vodu než většina velkých měst, která většinou spoléhají právě na vodu z přehrad. „Zásadně piji jen vodu z kohoutku, ani ta balená není tak dobrá,“ míní například Brňan Jan Dostál.

Přesto lidé mohou zaznamenat změnu chuti vody. A připravit se musely i některé velké podniky, které vodu potřebují pro výrobu svých produktů, například pivovar Heineken na Starém Brně. „O změně vody víme, ale milovníci našeho piva mohou být bez obav,“ ujistila mluvčí pivovaru Kateřina Eliášová. Než totiž voda „doteče“ až do samotné výroby, projde úpravou. „Tam se zpracuje tak, aby měla potřebné parametry, jinými slovy kontroluje se a případně upravuje minerální složení, tedy její tvrdost nebo měkkost,“ upřesnila Eliášová.

Také například teplárny či spalovna mohou změnit dávkování chemikálií, jimiž normálně vodu upravují, aby minerály v ní nezanášely potrubí.

Z Březové vede do Brna ještě starší potrubí z roku 1913, označované jako I. březovský vodovod. To bude i během odstávky normálně fungovat, takže obyvatelé Lesné a okolních čtvrtí změnu nijak nepocítí. I za běžných okolností z něj dostávají pouze podzemní vodu.

***

VODA PRO BRNO Vodárna, ale hlavně tři dlouhá potrubí Brňané mohou pít vodu ze čtyř hlavních zdrojů, jen v odlehlých oblastech jsou ještě další studny: * 1. březovský vodovod: přivaděč z roku 1913 ze studní v Březové, zásobuje Lesnou a okolí. * 2. březovský vodovod: přivaděč z roku 1975, jeho podzemní voda z Březové se nyní v Čebíně míchá s vodou z Víru, společně zásobují zbytek města * Vírský oblastní vodovod: Přivaděč z Vírské přehrady a úpravny Švařec byl zprovozněný roku 2001, jeho voda se v Čebíně míchá s vodou z Březové. * Pisárecká úpravna: záložní zdroj, vodu čerpá z řeky Svratky.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Brno

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!