Středa 15. května 2024, svátek má Žofie
130 let

Lidovky.cz

Brňané se opět učí dívat shůry

Česko

Záliba ve výškách - Brno je stověžaté, jeho okolí rozhlednové

Zlatý věk rozhleden a věží se vrací. V Brně a okolí jich roste největší množství za dlouhé roky. A nejvíce v republice.

BRNO Kam o víkendu? Na rozhlednu či alespoň na věž. A kdo z Brna na žádnou věž nevyrazí, není „in“. V okolí moravské metropole totiž rostou jedna za druhou. Přesto je na nich plno.

„Objevil jsem teď internetový server o rozhlednách a snažím se každý týden alespoň jednu vyhlídku navštívit,“ svěřil se turista Pavel Šlechta. A není sám. S jarem otevírají staré věže, u některých finišují rozsáhlé opravy. Již dávno není jedinou přístupnou vyhlídkovou věží široko daleko Babí lom nad Lelekovicemi. Rekordy láme nová rozhledna Vladimíra Menšíka u Hlíny jihozápadně od Brna, s nadšením lidé zdolávají věž nad Čebínem či rozhlednu Klucanina nad Tišnovem, na jejíž stavbu desítky lidí jako dar dokonce kupovaly cihly.

Fandové rozhleden to vidí jako přirozené. „Zájem lidí povzbudil například televizní seriál Rozhlédni se, člověče. Trumfují se, kdo uvidí zajímavější detaily. A obce zase vidí budování rozhleden jako způsob, jak přilákat turisty či cyklisty,“ míní místopředseda Klubu přátel rozhleden Pavel Gejdoš. Připomíná, že rozhledny vznikají i mezi vinicemi, což je případ budovaných a plánovaných věží v Bořeticích, Boleradicích a Velkých Pavlovicích. „Na jihu Moravy zaznamenávají vyhlídky prudký rozmach, těch nových či opravovaných je suverénně nejvíce v republice,“ dodal Gejdoš. Jejich celostátní klub, který vznikl (jak jinak) v Brně, nyní eviduje v republice na 250 přístupných rozhleden, tři desítky nepřístupných a další stovky věží a vyhlídkových míst.

V neděli přibude na seznam další: otevírá se vyhlídka v Prachové věži na brněnském hradě Veveří. V polovině května se po opravách znovu lidé podívají na Alexandrovku z roku 1887 nad Adamovem u Brna, už nyní má novou fasádu slavný lednický minaret a z těch vzdálenějších stojí u hradu Bítova nová věž zvaná Rumburak. Stavbu vyhlídky plánují také poblíž Farmy Bolka Polívky v Olšanech či na kopci Výhon nad Židlochovicemi na Brněnsku.

V samotném Brně jsou nyní kromě hradu Veveří čtyři „placená“ vyhlídková místa: věž Špilberku, Petrova, Staré radnice a také plošina na Domě pánů z Lipé. Dále k nim patří i rozhledna Ostrá horka nad Soběšicemi.

Zřejmě mezi nejviditelnější a nejpřitažlivější patří věže katedrály svatého Petra a Pavla na Petrově. K moravské metropoli neodmyslitelně patří, ale zpřístupněny byly teprve koncem devadesátých let po rekonstrukci chrámu. Sto dvacet čtyři točitých schodů na velmi malém půdoryse vystoupají ochotně ročně tisíce návštěvníků. Otevřeno je navíc i mimo běžnou turistickou sezonu. „Při mimořádných příležitostech jsme si vyzkoušeli také noční provoz a zájem byl pokaždé značný,“ uvedla mluvčí brněnského biskupství Martina Jandlová. Při jasném počasí lze dohlédnout z jedné z věží až na Pálavu, druhá pak nabízí rozhled až na severní kraj města. Na své si přijdou od konce minulého roku i sběratelé turistických razítek. Ta ostatně rozhlednový klub postupně doplňuje i o další věže a rozhledny.

***

I Brno má sto věží, otevřených je málo

Nejen Praha, ale také Brno se může honosit názvem stověžaté. Přístupných je jich ale jen několik. * Katedrála na Petrově: Denně od 11 do 18 hodin (v neděli až od 11.45) je možné vystoupat na vyhlídkové terasy obou věží. Třetí věž, nazývaná jako Projezená, je přístupná jen v dolní části, kde se nachází adorační kaple. *Hrad Špilberk: Má už jen jednu věž, u ní je i vyhlídková plošina. V dubnu otevřeno o víkendech od 10 do 17 hodin, od května denně mimo pondělí od 9 do 18 hodin. * Hrad Veveří: Má devět věží (a malou nad kaplí navíc). Část lze projít na ochozu tzv. přihrádkou, v neděli se otevře Prachová věž. Hrad je v dubnu otevřen o víkendech od 9 do 16 hodin, od května denně mimo pondělí až do 17.00 * Stará radnice: Věž je otevřena denně 9.30-17.30. * Rozhledny: Volně přístupná je rozhledna Ostrá horka nad Soběšicemi, ruinou je rozhledna nad Novým Lískovcem. Další brněnské věže nejsou volně přístupné, LN ale připomínají některé jako důkaz stověžatosti Brna. Seznam zdaleka není kompletní: * Církevní věže: V Brně jsou čtyři desítky kostelů, kaplí a modliteben, LN u nich napočítaly šest desítek větších i menších věží. *Věže „technického“ charakteru: Hlavní nádraží (1), odbavovací věž letiště Tuřany (1), rozhledna brněnského výstaviště (1), věž bývalého letiště Černovice (1), vodárenská věž Kohoutovice (1), vysílač na Hádech (1) * Ostatní zajímavé věže: Biskupský dvůr (1), dům na nároží Francouzské a Vranovské (1), dům ve Veselé 2 (1), dům ve Veslařské 244 s věží ve francouzském stylu (1), dům ve Všetičkově ulici (1), dům U čtyř Mamlasů (2), nárožní věž domu Běhounská -nám. Svobody (1), nárožní věž Ústavu šlechtičen (1), kaple nemocnice U sv. Anny (1), Nová radnice (1), škola na nároží Jánské a Měnínské (1), domy zv. Tivoli (6), hodinová věž ústavu na Kociánce (1), Zemský dům s hlavní a bočními věžicemi (4)

Zdroj: průzkum LN

V neděli přibude na seznam další vyhlídka, v Prachové věži na hradě Veveří

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Brno

Autor:

Rozdáváme samoopalovací fluid ZDARMA
Rozdáváme samoopalovací fluid ZDARMA

Toužíte po dokonalé letní barvičce bez rizika spálení? Vyzkoušejte lehký přírodní samoopalovací krém na obličej i tělo od Manufaktury. Zapojte se...