26. února 2018 16:39 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Brněnská přehrada není pro bruslaře bezpečná. Policie vstup na plochu nedoporučuje

Brusle (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Brusle (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

BRNO Led na brněnské přehradě ani přes mrazy posledních dnů zatím není dostatečně silný a bezpečný pro bruslaře. Strážníci tuto zimu poprvé měřili jeho tloušťku, zatím má kolem deseti centimetrů. Jako bezpečná tloušťka se uvádí 12 centimetrů, strážníci proto vstup na ledovou plochu přehrady nedoporučují, řekl jejich mluvčí Jakub Ghanem.

Strážníci měřili tloušťku ledu na třech místech, například v blízkosti přístaviště. „První měření ukázala hodnoty okolo deseti centimetrů, nicméně není to bezpečná míra na to, abychom doporučili vstup na zamrzlou vodní plochu. Víme i o místech, kde se tloušťka ledu pohybuje kolem čtyř centimetrů a není to na první pohled vidět,“ uvedl mluvčí.

Strážníci měří tloušťku ledu vždy, když vodní dílo zamrzne. Jako bezpečná tloušťka ledu pro vstup na něj se uvádí 12 centimetrů. Podle mluvčího je ale třeba brát v potaz to, že jde o přírodní vodní plochu, kde pracují například vodní proudy a bahenní plyny. Kromě toho se přehrada příležitostně upouští, takže led může praskat.

Strážníci budou měřit led každý den do konce týdne. Výsledky budou zveřejňovat například na svých webových stránkách či na facebookovém profilu.

Brněnská přehrada je častým cílem výletníků nejen v létě, ale i v zimě. Na její led vyrážejí nejen bruslaři či běžkaři, ale také lidé na procházky. Někteří z nich si přechodem přes nádrž krátí cestu na svoje chaty a chalupy ležící na březích tohoto vodního díla.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz